Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznaniacy pomagają "przeprowadzić bibliotekę"

0
Podziel się:

W sobotę w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego uroczyście otwarto
wyremontowany gmach Biblioteki Raczyńskich. Popołudniu poznaniacy symbolicznie przeniosą książki z
dotychczasowej siedziby do nowo odrestaurowanej.

W sobotę w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego uroczyście otwarto wyremontowany gmach Biblioteki Raczyńskich. Popołudniu poznaniacy symbolicznie przeniosą książki z dotychczasowej siedziby do nowo odrestaurowanej.

Książki ze starej siedziby Biblioteki Raczyńskich znajdującej się przy ul. św Marcin do nowej, która mieści się na rogu Placu Wolności i Alei Marcinkowskiego mają zostać przeniesione w kilogramowych paczkach przygotowanych przez wolontariuszy. Na trasie łączącej stary i nowy gmach biblioteki mają ustawić się mieszkańcy, którzy pomogą "przeprowadzić" bibliotekę.

"To symboliczne przeniesienie książek do nowej biblioteki. Oczywiście nie przeniesiemy wszystkich książek, tylko małą ich część, ponieważ większość znajduje się już w nowym budynku. Chętni do wzięcia udziału w akcji ustawią się na trasie i będą przekazywać książki z rąk do rąk" - powiedziała PAP wolontariuszka akcji Natalia.

Trasa została podzielona na pięć sektorów, a każdy z nich będzie monitorowany przez opiekunów. Akcja ma potrwać niespełna dwie godziny; po przeniesieniu ostatniej paczki odbędzie się jej oficjalne wniesienie do nowo otwartego skrzydła Biblioteki Raczyńskich.

Organizatorzy spodziewają się, że w akcji udział weźmie kilkaset osób.

Projekt "Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu" był współfinansowany z funduszy UE. Prace budowlane ruszyły w 2010 roku. Koszt inwestycji przekroczył 72,7 mln zł, z czego 60 proc. środków pochodziło z budżetu Poznania. Projekt nowej biblioteki powstał w pracowni Jems Architekci.

Nowy gmach połączony z dotychczasowym budynkiem Biblioteki Raczyńskich liczy siedem kondygnacji o łącznej powierzchni 11,7 tys. mkw. Na jego parterze znajdzie się biblioteka dla dzieci, sala wystawowa i herbaciarnia, na pierwszym piętrze - wypożyczalnia z uniwersalnym księgozbiorem oraz biblioteka dla niewidomych. Kolejne piętra zajmą: informatorium i katalogi, czytelnie, i magazyny zbiorów bibliotecznych. (PAP)

mat/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)