Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznańska prokuratura prowadzi śledztwo w związku z protestami w Lidlu

0
Podziel się:

Śledztwo w sprawie fałszowania dokumentów dotyczących sporu zbiorowego w
Lidlu i przeprowadzenia akcji protestacyjnych na podstawie tych dokumentów prowadzi poznańska
prokuratura - dowiedziała się PAP.

Śledztwo w sprawie fałszowania dokumentów dotyczących sporu zbiorowego w Lidlu i przeprowadzenia akcji protestacyjnych na podstawie tych dokumentów prowadzi poznańska prokuratura - dowiedziała się PAP.

Lidl Polska w grudniu 2013 r. zwolnił z pracy szefów Solidarności w sieci sklepów, i złożył do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez związkowców.

NSZZ "Solidarność" uznał zarzuty za nieprawdziwe, a zwolnienie związkowców za bezprawne i zapowiedziała skierowanie sprawy do sądu. Komisja Krajowa "S" wezwała członków związku i wszystkich klientów, by w lutym nie kupowali w sklepach sieci. W piątek "S" przeprowadzi akcję ulotową przed sklepami w kilku miastach.

Zawiadomienie trafiło do prokuratury Rejonowej Poznań-Wilda. Kierownik działu do prowadzenia śledztw w tej prokuraturze prok. Anna Marszałek powiedziała PAP, że postępowanie wszczęto w styczniu i jest prowadzone obecnie przez policję. Śledztwo wszczęto w sprawie, a nie przeciw konkretnym osobom - zaznaczyła. Dotyczy możliwości sfałszowania dokumentów oraz naruszenia ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - legalności akcji protestacyjnych w sieci Lidl w Warszawie, Katowicach, Białymstoku, Koszalinie, Łodzi, Jeleniej Górze i Poznaniu.

Podstawowym zarzutem ze strony zawiadamiających jest sfałszowanie dokumentów. "Jeśli dokumentacja inicjująca rozmowy i spór zbiorowy byłaby sfałszowana, to legalność protestu w oparciu o te dokumenty, byłaby wątpliwa" - tłumaczyła.

Marszałek zaznaczyła w rozmowie z PAP, że opinie zawarte w zawiadomieniu firmy o sfałszowaniu podpisów pod dokumentami "nie były kategoryczne". "Nie są to dokumenty wiążące dla prokuratury, będziemy przeprowadzać własne postępowanie dowodowe" - dodała.

Za fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi grozi grzywna, ograniczenie wolności albo kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ustawa z 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przewiduje grzywnę lub karę ograniczenia wolności dla osób, które nie dopełnią obowiązków związanych z rozwiązywaniem sporów zbiorowych, albo kierujących strajkiem czy inną akcją protestacyjną zorganizowaną wbrew przepisom ustawy. (PAP)

ago/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)