Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pozostałości starożytnego miasta z czasów rzymskich odkryto w Bułgarii

0
Podziel się:

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na trasie budowy autostrady w
południowej Bułgarii odkryli pozostałości miasta istniejącego w czasach rzymskich, bizantyjskich i
w okresie pierwszego carstwa bułgarskiego - informuje serwis internetowy Novinite.

bEIPdkkB

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na trasie budowy autostrady w południowej Bułgarii odkryli pozostałości miasta istniejącego w czasach rzymskich, bizantyjskich i w okresie pierwszego carstwa bułgarskiego - informuje serwis internetowy Novinite.

Zespół naukowców pod kierunkiem Dimitara Jankowa z Regionalnego Muzeum Historycznego w Starej Zagorze oraz Rumiany Kolewy i Czawdara Kiriłowa z Uniwersytetu Sofijskiego prowadzi badania archeologiczne na trasie budowy Autostrady Marica wiodącej z Płowdiw do Swilengradu na granicy z Turcją.

Na stanowisku w pobliżu wioski Zlatna Liwada, położonej w okręgu Czirpan w obwodzie Stara Zagora, archeolodzy odnaleźli pozostałości rozległego miasta, istniejącego od czasów rzymskich przez okres bizantyjski i okres pierwszego państwa bułgarskiego (681-1018 r. n.e.) do czasów średniowiecznych.

bEIPdkkD

Jak dotąd naukowcy odsłonili pozostałości zwartej zabudowy miasta na odcinku o długości 400 metrów, odnajdując fragmenty budynków i rozmaite artefakty z różnych okresów, ale prace wykopaliskowe nie zostały jeszcze zakończone.

Odkryte miasto posiadało wyraźnie zaznaczony układ urbanistyczny, co odróżnia je od innych odnalezionych w Bułgarii miast z tego okresu.

Odnalezione na stanowisku przedmioty i artefakty wskazują, zdaniem naukowców, że w mieście wytapiano żelazo i wytwarzano z niego broń i rozmaite narzędzia oraz produkowano wyroby ceramiczne wysokiej jakości.

Archeolodzy odnaleźli też ołowiane formy do wytwarzania pieczęci, wskazujących na obecność w mieście stałego przedstawiciela Cesarstwa Bizantyjskiego.

bEIPdkkJ

Według naukowców, odkryte miasto to starożytne Blismos, o istnieniu którego przy rzymskim trakcie do Konstantynopola wspominają kroniki z XII i XIII wieku, jako miejscu postoju uczestników III (1189-1192 r.) i IV wyprawy krzyżowej (1202-1204 r.) do Palestyny.

Odnalezione przez bułgarskich archeologów na stanowisku pozostałości wskazują na obecność krzyżowców w mieście w tym czasie. (PAP)

jot/ krf/

bEIPdkle
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)