Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prace nad dwoma projektami w sprawie zmian w ordynacjach wyborczych

0
Podziel się:

Posłowie nadzwyczajnej komisji zajmującej się zmianami w prawie wyborczym
obawiają się, że nie zakończą prac tak, by nowe przepisy mogły obowiązywać w przyszłorocznych
wyborach samorządowych i prezydenckich. Zdecydowali, że przygotują zmiany dotyczące finansowania
kampanii prezydenckiej usuwając m.in. możliwość pozyskiwania funduszy ze sprzedaży tzw. cegiełek.

Posłowie nadzwyczajnej komisji zajmującej się zmianami w prawie wyborczym obawiają się, że nie zakończą prac tak, by nowe przepisy mogły obowiązywać w przyszłorocznych wyborach samorządowych i prezydenckich. Zdecydowali, że przygotują zmiany dotyczące finansowania kampanii prezydenckiej usuwając m.in. możliwość pozyskiwania funduszy ze sprzedaży tzw. cegiełek.

Podstawą prac komisji jest przygotowany przez Lewicę projekt kodeksu wyborczego, który zbiera w jednym dokumencie wszystkie dotychczasowe przepisy prawa wyborczego (chodzi o ordynacje wyborcze: do Sejmu i Senatu, do PE, prezydencką, samorządową, o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta) oraz projekt zmian w ordynacjach przygotowany przez sejmową komisję ustawodawczą; reguluje on m.in. kwestie pozyskiwania środków finansowych przez komitety wyborcze. Obie propozycje przewidują m.in. dwudniowe wybory.

Podczas czwartkowej dyskusji posłowie sejmowej komisji nadzwyczajnej podkreślili, że ze względu na szeroki zakres przepisów ujętych w projekcie kodeksu wyborczego istnieje prawdopodobieństwo, iż prace nad nim zakończą się później niż przewidywano. To może oznaczać, że kodeks wyborczy nie obowiązywałby w przyszłorocznych wyborach prezydenckich i samorządowych.

Dlatego posłowie zdecydowali, że podejmą prace nad "wycinkowym" projektem nowelizacji przepisów wyborczych, którego jednym z celów byłoby ujednolicenie finansowania kampanii wyborczych. Chodzi głównie o zakazanie prowadzenia publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych w kampanii prezydenckiej.

Komitety wyborcze pozyskiwałyby środki finansowe wyłącznie z wpłat osób fizycznych i wpłat funduszów wyborczych partii politycznych. Natomiast niedopuszczalne będą wpłaty od osób prawnych i ze zbiórek publicznych.

Podczas dyskusji na posiedzeniu komisji Sławomir Piechota (PO) podkreślił, że należy pomyśleć o zapisaniu w kodeksie wyborczym dodatkowych przepisów dotyczących głosowania osób niepełnosprawnych. W jego ocenie, warto zastanowić się nad lepszym informowaniem o procedurach wyborczych osoby niewidome i głuche, nad zapewnieniem tłumaczy języka migowego, weryfikacją miejsc przeznaczonych na lokale wyborcze, aby były bardziej dogodne dla niepełnosprawnych.

Wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski zwrócił uwagę na nieprecyzyjność jednego z artykułów zawartych w projekcie kodeksu wyborczego, który mówi o karze grzywny dla szkół na terenie, których prowadzona jest agitacja wyborcza wobec uczniów nieposiadających prawo wybierania.

Jego zdaniem, organizowanie młodzieżowych wyborów w szkołach wpływa na zwiększanie frekwencji w przyszłości i zwiększa świadomość obywatelską.

Podobnego zdania była przedstawicielka z Centrum Edukacji Obywatelskiej, która podkreśliła, że organizowanie prawyborów w szkołach nie ma na celu promowania konkretnych kandydatów i partii, ale edukację obywatelską. Przekonywała, że wyrabia to wśród młodych uczniów nawyk głosowania. Dodała, że zapisu o karach za agitację w szkołach nie ma w ordynacjach innych krajów.

Posłowie zwrócili również uwagę, że gdyby w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy Trybunał Konstytucyjny wydał pozytywną opinię w sprawie nowelizacji ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, która przewiduje m.in. utworzenie instytucji pełnomocnika w wyborach dla osób niepełnosprawnych, takie przepisy można byłoby dołączyć do projektu przygotowywanego przez komisję. Nowela ordynacji do PE, skierowana do Trybunału przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zakłada też dwudniowe głosowanie w tych wyborach.(PAP)

joko/par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)