Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prace Warhola na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury

0
Podziel się:

Ponad sześćdziesiąt prac Andy'ego Warhola z kolekcji Zoya Museum w Modrze na
Słowacji można od wtorku oglądać na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. To
pierwsza prezentacja tych dzieł w Polsce.

Ponad sześćdziesiąt prac Andy'ego Warhola z kolekcji Zoya Museum w Modrze na Słowacji można od wtorku oglądać na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. To pierwsza prezentacja tych dzieł w Polsce.

"Andy Warhol kreował nie tylko sztukę, ale też samego siebie. Prace wybrałyśmy tak, aby poprowadzić narrację wystawy pomiędzy kontrastami: sacrum-profanum, tym, co osobiste i co publiczne, pomiędzy abstrakcją i figuracją, kulturą wysoką i niską, pomiędzy Ameryką i krajem przodków artysty - Słowacją" - powiedziała PAP Helena Postawka-Lech, która wraz z Natalią Żak przygotowała wystawę.

Zwiedzający wystawę "Andy Warhol. Konteksty" zobaczą 60 serigrafii i trzy rysunki z różnych okresów twórczości artysty. Najstarsza praca pochodzi z 1969 r., a najnowsza z 1987 r.

Ekspozycję otwierają prace powszechnie kojarzone z Warholem - portret Marilyn Monroe i przedstawienie puszki z zupą Campbell. W kolejne salach są cykle takie jak "Detale malowideł renesansu", "Dziesięć portretów Żydów XX wieku", "Kowboje i Indianie". Twórczość artysty dopełniają archiwalne fotografie, m.in. ze zbiorów słynnej agencji fotograficznej Magnum, książki i czasopisma.

W Międzynarodowym Centrum Kultury można zobaczyć: słowacki znaczek pocztowy z reprodukcją jednej z prac artysty, dwie książki, które Andy Warhol wydał wraz ze swoją matką Julią, oraz książkę napisaną i zilustrowaną przez Jamesa Warhola, bratanka artysty, który uwiecznił na rysunkach nowojorski dom wuja.

Ekspozycji towarzyszyć będą wykłady, spotkania i pokazy filmowe. Dla dzieci przygotowana zostanie specjalna ścieżka zwiedzania. Powstał także dwujęzyczny katalog zawierający reprodukcje dzieł i teksty krytyczne.

"Andy Warhol to kolejny przystanek w wędrówce Międzynarodowego Centrum Kultury przez sztukę XX wieku, a zwłaszcza awangardę, którą od 20 lat staramy się przybliżać publiczności. Ta wystawa ma też wydobyć środkowoeuropejskie korzenie Andy Warhola" - powiedział PAP dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury prof. Jacek Purchla.

"Dla polskiej publiczności inspirujący może być fakt, że te prace przyjechały ze Słowacji, gdzie w Modrze koło Bratysławy słowacka businesswoman stworzyła wielką kolekcję sztuki nowoczesnej. Może to być podpowiedź, by prac Warhola szukać nie tylko w wielkich muzeach amerykańskich" - zaznaczył prof. Purchla.

Wystawa potrwa do 10 lutego. Jej organizatorem jest Międzynarodowe Centrum Kultury, a partnerami Konsulat Generalny USA oraz Konsulat Generalny Republiki Słowacji w Krakowie.

Andy Warhol (1928-1987) był ważną postacią w świecie sztuki XX wieku. Technikę serigrafii doprowadził do perfekcji. Portretował gwiazdy szklanego ekranu, znanych polityków, symbole amerykańskiej kultury popularnej. Na łatwo rozpoznawalny styl twórcy złożyły się: multiplikacja, silne kontrasty barw i uproszczenie. Nieodłącznym elementem legendy Warhola był ekscentryczny styl bycia. Artysta słynął z prowokacyjnych wypowiedzi i wprowadzania w błąd swoich rozmówców.(PAP)

wos/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)