Notowania

wiadomości
28.01.2014 18:28

Pracownicy TVP zapowiadają strajk ostrzegawczy

Godzinny strajk ostrzegawczy w Telewizji Polskiej odbędzie się 7 lutego - zapowiedział we wtorek komitet strajkowy. To reakcja na planowany przez zarząd spółki outsourcing pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz

Godzinny strajk ostrzegawczy w Telewizji Polskiej odbędzie się 7 lutego - zapowiedział we wtorek komitet strajkowy. To reakcja na planowany przez zarząd spółki outsourcing pracowników.

Zgodnie z planami blisko 550 pracowników ma zostać przeniesionych do wyłonionej w przetargu firmy zewnętrznej. Będą to graficy, charakteryzatorzy, montażyści i część dziennikarzy. W spółce pozostanie ok. 220 dziennikarzy odpowiadających za emisję programów.

Rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki nie chciał komentować zapowiedzi strajku ostrzegawczego.

Zgodnie z wtorkową informacją przesłaną PAP przez związek zawodowy "Wizja" 7 lutego o godz. 12 strajkujący przeciwko outsourcingowi pracownicy mają przerwać pracę na godzinę. Komitet strajkowy planuje zorganizować wiece w siedzibach TVP w Warszawie przy pl. Powstańców i ul. Woronicza oraz w 16 oddziałach terenowych.

"Nie mamy już żadnego wyboru i musimy sięgnąć po ostateczną formę protestu, jaką jest strajk. Zarząd TVP okazał się głuchy na argumenty, lekceważy nie tylko stronę społeczną, ale i wszystkich pracowników" - napisano we wtorkowym piśmie do pracowników i związków zawodowych. Komitet strajkowy zaapelował do wszystkich pracowników i związków zawodowych o przyłączenie się do strajku. Jednocześnie zaapelował do zarządu o podjęcie rozmów i ostrzegł przed rozszerzeniem się formy protestu.

"Nie możemy pozwolić na wyprowadzenie z TVP czterech grup zawodowych i zastąpienie ich firmami zewnętrznymi, bo to będzie początek domina. Najpierw dziennikarze, montażyści, charakteryzatorzy i graficy, a potem: operatorzy, realizatorzy audycji, światła, dźwięku i technika... wszystkie zawody twórcze i techniczne" - napisano.

Według autorów pisma zarząd telewizji zmierza do tego, aby w firmie pozostali wyłącznie decydenci, a telewizja publiczna nie produkowała już własnych programów, lecz była tylko emitentem produkcji zewnętrznych.

W ogłoszonym przetargu na firmę zewnętrzną, która pracowników przejmie, wystartowały cztery spółki: Personnel Service, Leasing Team, Wadwicz i Gi Group. Telewizja Polska przeprowadza procedurę przetargową po raz drugi. W poprzedniej nie udało się wyłonić wykonawcy. Outsourcing jest częścią prowadzonej przez zarząd restrukturyzacji spółki.

Przeniesieni do firmy zewnętrznej pracownicy będą mieli zagwarantowaną pracę i pensję w niezmienionej postaci przez dwa lata. (PAP)

mce/ as/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz