Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prawie 1000 przestępstw w szkole nauki jazdy

0
Podziel się

Popełnienie prawie tysiąca przestępstw zarzucają policjanci właścicielowi
szkoły nauki jazdy z Piekar Ślaskich, jego instruktorom oraz współpracującej z nim lekarce. Mieli
oni poświadczać nieprawdę w dokumentach, aby szkoła mogła przyjąć jak najwięcej kursantów.

bEhsiImt

Popełnienie prawie tysiąca przestępstw zarzucają policjanci właścicielowi szkoły nauki jazdy z Piekar Ślaskich, jego instruktorom oraz współpracującej z nim lekarce. Mieli oni poświadczać nieprawdę w dokumentach, aby szkoła mogła przyjąć jak najwięcej kursantów.

Efekty 10-miesięcznego śledztwa w tej sprawie przedstawił w piątek zespół prasowy śląskiej policji.

W lutym ubiegłego roku szef śląskiej policji powołał grupę dochodzeniowo-śledczą, która pod nadzorem tarnogórskiej prokuratury prowadziła śledztwo w sprawie przestępstw popełnionych przez właściciela szkoły nauki jazdy. W jej skład weszli policjanci z Piekar Śląskich i Bytomia, działający pod nadzorem Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach.

bEhsiImv

Śledczy ustalili, że 34-letni mieszkaniec Piekar Śląskich prowadzący ośrodek w tym właśnie mieście oraz drugi, w Bytomiu, w latach 2006-2009 dopuścił się licznych oszustw w dokumentach.

Aby ukończyć kurs nauki jazdy kandydat na kierowcę powinien zacząć od uzyskania zaświadczenia lekarskiego. Później ma do zaliczenia część teoretyczną z przepisów i innych umiejętności potrzebnych kierowcy. Dopiero potem można przystąpić do części praktycznej - czyli kierowania samochodem pod okiem instruktora. Kurs taki trwa nawet do trzech miesięcy.

Aby nie odstępować konkurencji zgłaszających się do jego szkoły klientów, właściciel przyjmował nowych kursantów już w trakcie trwania kursu. Wielu z nich wsiadało za kierownicę samochodów, ucząc się dopiero teorii. Dokumenty o odbyciu pierwszej części kursu były antydatowane; mężczyźnie pomagali w tym jego instruktorzy - wynika z ustaleń śledztwa.

Według policji w zdobyciu zaświadczeń lekarskich ze wsteczną datą właścicielowi szkoły pomagała miejscowa lekarka. Za każdą z takich przysług miała brać kilkadziesiąt złotych.

bEhsiImB

Jak podał zespół prasowy policji, analizując zebrane dokumenty i inne dowody, policjanci udowodnili 15 podejrzanym popełnienie blisko 1000 przestępstw, przedstawiając im do tej pory prawie 1200 zarzutów. Za poświadczenie nieprawdy w dokumentach może grozić kara do pięciu lat więzienia. Akt oskarżenia przeciwko właścicielowi szkoły nauki jazdy i lekarce trafił już do sądu. (PAP)

kon/ pz/ dym/

bEhsiImW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)