Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawie 78 tys. drzew zasadzono na "Święto Drzewa"

0
Podziel się:

78 tys. zasadzonych drzew - to efekty kolejnej edycji przygotowanego przez
Klub Gaja programu "Święto Drzewa" - podkreślał we wtorek prezes Klubu Jacek Bożek na konferencji w
Warszawie, podsumowującej działania podejmowane w ramach akcji w 2009 r.

78 tys. zasadzonych drzew - to efekty kolejnej edycji przygotowanego przez Klub Gaja programu "Święto Drzewa" - podkreślał we wtorek prezes Klubu Jacek Bożek na konferencji w Warszawie, podsumowującej działania podejmowane w ramach akcji w 2009 r.

Sadzenie drzew i ich ochrona są najprostszym sposobem zapobiegania zmianom klimatycznym - mówił Bożek. Podkreślił, że program "Święto Drzewa" ma wyrabiać szacunek do już rosnących roślin. W ocenie Bożka nie powinno się wycinać drzew, a szczególnie chronione powinny być stare - kilkudziesięcio- czy ponad stuletnie. Czasami zachowanie przy życiu drzewa jest niemożliwe, jednak wtedy wycinając jedno, powinno się zasadzić co najmniej dwa czy trzy - podkreślał.

"Święto Drzewa" to program edukacji ekologicznej prowadzony przez Klub od 2003 r. Ogłoszone przez Klub święto obchodzone jest co roku 10 października. Oprócz obchodów tego dnia, Klub promuje akcję poprzez zakładanie przyszkolnych ogrodów i parków, oznaczanie drzew pomnikowych, poszukiwanie drzew - świadków historii i zbieranie nasion drzew.

W ramach akcji ochrony drzew zbierana jest też makulatura. W ramach działań edukacyjnych prowadzone są lekcje tematyczne, wycieczki i zajęcia w terenie, działania artystyczne - przedstawienia i happeningi, konkursy plastyczne, fotograficzne i literackie. Klub prowadzi też akcję sadzenia drzew w intencji pokoju na świecie.

Z polską organizacją przy realizacji projektu współpracuje islandzka organizacja Skogrektarfelag GrindavĄkur (The Forest Nursrey Club) z Grindavik. W ramach wspólnych działań Polacy i Islandczycy zasadzili blisko 6 tys. drzew, m.in. w Reykjaviku.

Islandzka koordynatorka programu Agusta H. Gisladottir tłumaczyła, że na wyspie, na której prawie nie ma drzew, przekonywano ich, że sadzenie się nie powiedzie. "Po kilku latach naszego działania widać już efekty. Drzewa rosną i mają się dobrze" - mówiła podczas konferencji. Wśród sadzonych w tym kraju drzew przeważały brzozy, które ze względu na klimat nie wyrastają wysoko - dodała.

Oprócz współpracy z Islandią Klub Gaja przyłączył się do światowej akcji Miliard Drzew dla Planety organizowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP). W latach 2008-09 posadzonych zostało 7 mld drzew.

Podczas światowego szczytu klimatycznego w Kopenhadze w grudniu 2009 r. Klub Gaja w ramach akcji "Święto Drzewa" rozdał uczestnikom z całego świata 10 tys. nasion (żołędzi) dębów z Puszczy Białowieskiej. "Liczymy, że większość tych nasion z najstarszego naturalnego lasu w Europie, jakim jest Puszcza Białowieska, została zasadzona w różnych krajach świata" - powiedział Bożek.

Od początku istnienia w 2003 r. programu "Święto Drzewa" wspierają Lasy Państwowe. Nadleśnictwa m.in. nieodpłatnie przekazują sadzonki na potrzeby akcji. Dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan mówił, że w obecnej sytuacji zmian klimatycznych i powodzi, lasy odgrywają ważną rolę w zachowaniu wody w przyrodzie. Podkreślił, 100-letnie drzewo potrafi wchłonąć do 200 litrów wody dziennie, co oznacza, że woda ta nie spłynie w dół rzek.

Lasy niedawno podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przeprowadzenie w programu małej retencji w nizinnej części kraju. Na ten cel trafi prawie 200 mln zł, w części z unijnego Funduszu Spójności. Do 2014 roku ma powstać 3,3 tys. małych obiektów zatrzymujących wodę - progów, podpiętrzeń, zastawek na strumieniach leśnych na terenie 179 nadleśnictw.

Pigan poinformował, że opracowana jest już druga część programu - dla lasów wyżynnych i górskich. Będzie on kosztował 140 mln zł i obejmie 55 nadleśnictw. Powstanie 3,5 tys. obiektów małej retencji wodnej z naturalnego materiału - drewna i kamienia, dzięki którym zretencjonowanych zostanie 3,3 mln m sześc. wody.

We wtorek oprócz spotkania z dziennikarzami, przy przedszkolu "Niegocińskie Skrzaty" na warszawskim Służewcu zasadzono dwa drzewa - buk i dąb. Przedszkole było laureatem jednej z poprzednich edycji nagrody "Czarodziejskiego drzewa". W tym roku wśród laureatów znaleźli się m.in. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim - za posadzenie 16 tysięcy drzew i Centrum Edukacji Ekologicznej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim - za ponad 2,7 tys. uczestników akcji.

Klub Gaja powstał w 1988 roku. Jest jedną z najstarszych niezależnych pozarządowych organizacji zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce. Misją Klubu jest ochrona Ziemi oraz zachowanie środowiska naturalnego i różnorodności biologicznej dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Program w latach 2008-10 uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego wpłacanych przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.(PAP)

ago/ drag/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)