Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prawybory do Parlamentu Europejskiego we Wrześni i Opocznie

0
Podziel się

Września w woj. wielkopolskim i Opoczno w
łódzkiem zorganizują, w niedzielę 31 maja, prawybory do Parlamentu
Europejskiego. Wybory odbędą się 7 czerwca.

bEiXfXXF

Września w woj. wielkopolskim i Opoczno w łódzkiem zorganizują, w niedzielę 31 maja, prawybory do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 7 czerwca.

Września organizowała prawybory już kilka razy, począwszy od 1993 r. Dla Opoczna będzie to debiut.

Jak poinformowała we wtorek PAP naczelnik wydziału promocji i kultury opoczyńskiego magistratu Monika Matusiewicz, z propozycją wspólnego przeprowadzenia prawyborów zwrócił się do władz Opoczna burmistrz Wrześni.

bEiXfXXH

"Okazało się, że wyniki prawyborów we Wrześni łącznie z wynikami wyborów w Opocznie podzielone przez dwa dają bardzo przybliżony wskaźnik wyników faktycznych wyborów w Polsce" - powiedziała Matusiewicz.

Prawybory w Opocznie mają być połączone z festynem zorganizowanym z okazji Dni Miasta. Jak zapowiada Matusiewicz, będzie wiele atrakcji dla mieszkańców, "aby zachęcić ich nie tylko do zabawy, ale i do udziału w prawyborach".

"To bardzo ważne, by ludzie, zarówno starsi jak i młodzi, uświadomili sobie, że głosując decydują o swojej i naszej przyszłości" - mówiła PAP.

Po raz pierwszy Września zorganizowała prawybory parlamentarne w 1993 r. Kolejne odbyły się w 1995 r. (prezydenckie), 2004 r. (euro- prawybory), w 2005 r. (parlamentarne i prezydenckie) i w 2007 (parlamentarne).

bEiXfXXN

W prawyborach parlamentarnych z 1993 r., tak samo jak w wyborach krajowych, wygrał SLD przed Unią Demokratyczną i Unią Pracy. Wyniki tych prawyborów i wyborów krajowych były zbieżne do siódmego miejsca włącznie.

Z kolei dwa lata później, w prawyborach prezydenckich we Wrześni, tak jak w wyborach krajowych, wygrał Aleksander Kwaśniewski przed Lechem Wałęsą.

Przeprowadzone w 2004 roku prawybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska; na drugim miejscu uplasowała się Samoobrona.

Odmiennie niż późniejsze wybory, prawybory parlamentarne w 2005 r. wygrała Platforma Obywatelska z wynikiem 26,87 proc. poparcia, a prezydenckie - Donald Tusk z wynikiem 35,7 proc. poparcia. Wybory parlamentarne wygrało PiS, a prezydenckie - Lech Kaczyński.

bEiXfXXO

W 2007 roku prawybory parlamentarne wygrała Platforma Obywatelska. Drugie miejsce zajęła koalicja LiD a trzecie nieobecny w tych prawyborach PiS. Tymczasem w Opocznie w wyborach krajowych wygrało PiS przed PSL i PO.(PAP)

jaw/ la/ mow/

bEiXfXYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)