Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Izraela krytykuje Komisję Europejską

0
Podziel się:

KE odłożyła decyzję o wzmocnieniu relacji z Izraelem. Ze względu na sytuację w Strefie Gazy.

Premier Izraela krytykuje Komisję Europejską
(PAP/EPA)

*Izraelski premier Benjamin Netanjahu skrytykował decyzję Komisji Europejskiej o odłożeniu wzmocnienia relacji z Izraelem - poinformował dziennik _ Haarec _. *

Według mediów decyzja ogłoszona wczoraj przez unijną komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benitę Ferrero-Waldner jest reakcją UE na odejście nowego prawicowego rządu w Izraelu od idei utworzenia państwa palestyńskiego.

W czasie spotkania z ustępującym premierem Czech Mirkiem Topolankiem Netanjahu nalegał, by Unia _ nie stawiała warunków Izraelowi _ - pisze dziennik. Czechy przewodzą w tym półroczu pracom UE: - _ Izrael tak jak Europa jest zainteresowany pokojem. Nie ma powodu, żeby wiązać sprawę poprawy stosunków z rozstrzygnięciem kwestii Palestyńczyków _ - ocenił Netanjahu.

Izraelskie MSZ ze swej strony wydawało się bagatelizować decyzję unijnej komisarz. _ - Rozumiemy, że nie jest to oficjalne ogłoszenie zamrożenia stosunków _ - powiedział rzecznik ministerstwa Igal Palmor.

- _ Nie uważamy, aby to był odpowiedni czas na wychodzenie poza dotychczasowy poziom relacji _ - oświadczyła Ferrero-Waldner. Wyraziła jednocześnie oczekiwanie, że nowy rząd Izraela będzie kontynuował negocjacje z Palestyńczykami i nie będą podejmowane działania, które mogą _ zaszkodzić koncepcji dwóch państw _.

Komisarz zapowiedziała w czerwcu 2008 roku intensyfikację relacji z Izraelem. Planowano m.in. szeroką integrację Izraela z europejskim rynkiem wewnętrznym oraz jego udział w prowadzonych przez Unię programach i projektach badawczych. Netanjahu jak dotąd odmawiał zobowiązania się do utworzenia państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.

W wydanym w poniedziałek komunikacie napisano, że _ premier nigdy nie uważał uznania Izraela jako państwa narodu żydowskiego za warunek wstępny negocjacji pokojowych i dialogu z Palestyńczykami _. Jednocześnie podkreślono w nim, że _ uznanie Izraela jako państwa żydowskiego jest w zasadzie sprawą podstawową, szeroko akceptowaną w Izraelu i świecie, bez którego postęp w procesie pokojowym jest niemożliwy _.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)