Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Litwy potępia "podżeganie do nienawiści" w gminie Puńsk

0
Podziel się:

Premier Litwy Andrius Kubilius potępił we wtorek incydent w gminie Puńsk
jako podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym. Nieznani sprawcy zamalowali tam litewskie
nazwy na tablicach i znieważyli pomnik litewski.

Premier Litwy Andrius Kubilius potępił we wtorek incydent w gminie Puńsk jako podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym. Nieznani sprawcy zamalowali tam litewskie nazwy na tablicach i znieważyli pomnik litewski.

"Uważam za swój obowiązek kategorycznie potępić wszelkie podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym na Litwie. Wierzę, że polski rząd będzie działał tak samo, gdyż to, co widzieliśmy wczoraj w doniesieniach telewizyjnych z Puńska nie było niczym innym jak ordynarnym podburzaniem do nienawiści na tle narodowościowym" - powiedział premier w wywiadzie dla państwowego radia litewskiego.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy zniszczyli w 14 miejscowościach gminy Puńsk 28 tablic i jeden pomnik, na którym namalowano farbą znak przedwojennej nacjonalistycznej organizacji Falanga.

"Chuligański wybryk" potępiło polskie MSZ, które w swym oświadczeniu przypomniało, że prawem mniejszości narodowych w Rzeczypospolitej Polskiej jest umieszczanie na terenach przez nie zamieszkanych dwujęzycznych napisów.

Prokuratura Rejonowa w Sejnach (Podlaskie) wszczęła we wtorek śledztwo w sprawie zamalowania litewskich nazw miejscowości na tablicach w gminie Puńsk i znieważenia pomnika litewskiego.

W gminie Puńsk, gdzie 80 proc. mieszkańców to Litwini, wszystkie tablice z nazwami miejscowości i wsi są w dwóch językach: polskim i litewskim.

Agencja BNS zaznacza, że litewskie prawo zakazuje dwujęzycznych tablic, lecz - jak podkreśla - w niektórych miejscach są one nielegalnie instalowane.

Chodzi o te miejscowości, gdzie mniejszość polska stanowi większość mieszkańców. W lipcu Sąd Administracyjny Litwy orzekł, że tablice z podwójnymi nazwami ulic na Wileńszczyźnie, w językach litewskim i polskim, mają być usunięte i zastąpione tablicami z napisem po litewsku. Litewski rząd rozważa możliwość zezwolenia na używanie dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości tam, gdzie mniejszość narodowa stanowi co najmniej jedną trzecią mieszkańców. Takie założenie przewiduje projekt ustawy o mniejszościach narodowych, który jest obecnie przygotowywany. (PAP)

mmp/ ap/ dym/

9633235 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)