Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Meklemburgii: powinniśmy ciągle dbać o stosunki z sąsiadami

0
Podziel się:

Premier kraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego Erwin Sellering
powiedział w czwartek w Warszawie, że choć Niemcy się zmieniły i są pokojowo nastawione, to powinny
ciągle dbać o dobre stosunki z sąsiadami.

Premier kraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego Erwin Sellering powiedział w czwartek w Warszawie, że choć Niemcy się zmieniły i są pokojowo nastawione, to powinny ciągle dbać o dobre stosunki z sąsiadami.

Sellering spotkał się w czwartek z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem z okazji przypadających w tym dniu obchodów Dnia Jedności Niemiec. Jak poinformowało PAP biuro prasowe Senatu, politycy podczas rozmowy wspominali wydarzenia z 1990 r. i mówili o zmianach, jakie nastąpiły od tamtego czasu w mentalności obywateli obu państw.

Sellering - jak relacjonuje biuro prasowe Senatu - podkreślił, że 3 października przypada bardzo ważne święto dla Niemców. "To, że możemy je świętować także z przyjaciółmi w Polsce, świadczy o tym, jak dobre są stosunki między obu krajami" - powiedział niemiecki polityk.

Ponadto ocenił, że "zjednoczenie Niemiec nie byłoby możliwe bez upadku żelaznej kurtyny", do którego nie doszłoby "bez pokojowej walki o wolność i demokrację narodów, która zaczęła się w Polsce". "Niemcy się zmieniły, są państwem pokojowo nastawionym, choć to nie wystarczy, bo trzeba ciągle od nowa budować stosunki z sąsiadami i przyznawać się do swojej winy" - powiedział Sellering.

Z kolei marszałek Senatu podkreślił, że upadek muru berlińskiego i zjednoczenie Niemiec to także dla Polski ważne wydarzenia. Wskazał on na proces pojednania polsko-niemieckiego, który nabrał tempa po tamtych zdarzeniach.

"Za naszego życia nastąpiła zmiana świadomości Polaków; Niemcy z wroga, co podsycała komunistyczna propaganda, po 90 r. stały się wiarygodnym sojusznikiem" - powiedział Borusewicz. Zaznaczył także, że doprowadził do tej zmiany wspólny wysiłek Polski i Niemiec, w którym udział mieli politycy, ale także literaci, wymiana młodzieży, szczere dyskusje polityczne.

Borusewicz wyraził przekonanie, że bez wolności i demokracji ten proces byłby niemożliwy. Dodał, iż obecnie stosunki polsko-niemieckie są bardzo dobre, o czym świadczy blisko 80-proc. poparcie społeczne w Polsce dla pojednania polsko-niemieckiego.

Biuro prasowe Senatu poinformowało, że przedmiotem rozmowy Borusewicza z Selleringiem była również sytuacja rejonów przy granicy, w pobliżu Szczecina. Premier Meklemburgii wyraził zadowolenie, że Polacy kupują domy i mieszkania w Niemczech, przy granicy z Polską. Dodał także, że Szczecin powinien stać się silną metropolią w regionie, wówczas ten obszar mógłby korzystać z większych środków unijnych.

3 października 1990 roku b. NRD oficjalnie przystąpiło do Republiki Federalnej Niemiec i po ponad 40-letnim podziale kraj został ponownie zjednoczony. Do zjednoczenia Niemiec doszło niespełna rok po zburzeniu muru berlińskiego jesienią 1989 r. i demokratycznych przemianach w Europie Środkowej i Wschodniej. 3 października 1990 r. do Republiki Federalnej Niemiec przystąpiło pięć nowych krajów związkowych, które wcześniej tworzyły komunistyczną Niemiecką Republikę Demokratyczną.

Gospodarzem tegorocznych głównych uroczystości z okazji Dnia Jedności Niemiec jest Stuttgart jako stolica kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, który pełni obecnie przewodnictwo w drugiej izbie niemieckiego parlamentu (Bundesrat). W tym dniu wolnym od pracy w wielu niemieckich miastach odbywają się festyny i rocznicowe koncerty. (PAP)

agy/ eaw/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)