Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier odwiedził pomnik Katyński w Johannesburgu

0
Podziel się:

Szef rządu spotkał się też z przedstawicielami Polonii tego kraju.

Premier odwiedził pomnik Katyński w Johannesburgu
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEEgkdfV

Premier Donald Tusk dziś podczas wizyty w RPA złożył kwiaty pod pomnikiem Katyńskim w Johannesburgu. Szef rządu spotkał się też z przedstawicielami Polonii w RPA - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Pomnik upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej oraz południowoafrykańskich lotników, którzy nieśli pomoc powstańcom warszawskim w sierpniu 1944 r. Powstał w 1981 r. z inicjatywy miejscowej Polonii. Pod pomnikiem odbywają się doroczne i okolicznościowe imprezy, największą z nich jest szczególnie uroczyście obchodzona rocznica Lotów nad Warszawą, upamiętniająca czyn bojowy lotników południowoafrykańskich. W 2007 r. władze miasta Johannesburga wpisały Pomnik Ofiar Katynia do rejestru zabytków.

Premier rozmawiał też z przedstawicielami Polonii w RPA. _ - Jeszcze 20-30 lat temu mogłoby się wydawać, że nie ma większego znaczenia dla Polski charakter relacji z tak odległymi krajami, jak RPA. Dzisiaj dobrze wiemy, że w rzeczywistości globalnej nie ma problemu odległości. Jesteśmy wszyscy bardzo blisko siebie, dlatego tak ważna jest reputacja Polski w każdym miejscu, a dzięki waszym wysiłkom ta reputacja jest lepsza, niż można by sobie wyobrazić _ - powiedział premier.

bEEgkdfX

Tusk mówił, że jeszcze przed wizytą w RPA zbierał opinie na temat tamtejszej Polonii. - _ Z dumą stwierdziłem, że są tylko dobre sygnały. Przyjmijcie ode mnie bardzo serdeczne podziękowania i gratulacje, że potraficie prowadzić polskie sprawy tak daleko od ojczyzny _ - powiedział szef rządu.

W RPA mieszka kilkanaście tysięcy Polaków, w tym ok. 4 tys. z emigracji wojennej, ok. 2 tys. z lat 60.-70. i ok. 6 tys. emigrantów z lat 80. Polacy zamieszkują głównie stołeczną prowincję Gauteng i Free State, Western Cape oraz KwaZulu-Natal. Obywatelstwo polskie ma ok. 10.000 osób na stałe zamieszkałych w RPA. Mniej więcej połowa z nich jest też obywatelami RPA. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wyemigrowało z RPA kilka tys. obywateli polskich. W kraju tym działa 10 organizacji polonijnych.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEgkdgy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)