Notowania

wiadomości
18.12.2012 12:25

Premier otrzymał Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju przypomina, że przez cały rok warto być dobrym człowiekiem - powiedział premier Donald Tusk, któremu we wtorek harcerze przekazali światełko. Szef rządu dziękował harcerzom; obiecywał, że on i ministrowie będą starali się być lepsi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Betlejemskie Światło Pokoju przypomina, że przez cały rok warto być dobrym człowiekiem - powiedział premier Donald Tusk, któremu we wtorek harcerze przekazali światełko. Szef rządu dziękował harcerzom; obiecywał, że on i ministrowie będą starali się być lepsi.

Podczas uroczystości w kancelarii szefa rządu naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego hm. Małgorzata Sinica powiedziała, że przesłaniem tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju jest hasło: "Odważ się być dobrym". Jak zaznaczyła, w dzisiejszych czasach "wcale nie jest łatwe mieć odwagę, a tym bardziej mieć odwagę do czynienia dobra".

"Chcemy, żeby młodzi ludzie nie tylko dostrzegali dobro w drugim człowieku, żeby umieli zmieniać świat na lepsze, ale chcemy także, aby młodzi ludzie potrafili zrobić dobro dla samych siebie, czyli być coraz lepszym we wszystkim co robią" - powiedziała Sinica.

Wyraziła nadzieję, że hasło "Odważ się być dobrym" w roku 2013 r. "będzie w sercach nie tylko harcerzy, ale wszystkich dorosłych".

"Chciałbym wam bardzo za to podziękować, że pamiętacie o nas co roku, a my obiecujemy razem z ministrami mojego rządu, że będziemy starali się być lepsi, pamiętając o tym, ile wy wysiłku wkładacie w to, żeby nam o tej potrzebie (czynienia dobra - PAP) przypominać" - powiedział szef rządu, zwracając się do harcerzy.

Jak mówił, dzięki Betlejemskiemu Światłu Pokoju można lepiej zrozumieć, że wszyscy ludzie są sobie równi, a Jezus Chrystus urodził się po to, że przypomnieć o wielkim przykazaniu miłości.

Premier zaznaczył, że wizyta harcerzy skłania do tego, aby świadectwo dobra, miłości i prawdy dawać nie tylko od święta. Jak podkreślił, Betlejemskie Światło Pokoju symbolicznie przypomina, że dobrym człowiekiem warto być przez cały rok.

"Nie zawsze to wychodzi. Szczególnie w takich miejscach nie zawsze łatwo pamiętać o tych wielkich wyzwaniach, jakimi są miłość, prawda, dobro, ale dzięki waszej determinacji chyba łatwiej nam przychodzi przynajmniej od czasu do czasu kierować się tymi wartościami" - powiedział szef rządu.

Wspominał, że również przesłaniem nieżyjącego już prezydenta Czech Vaclava Havla było to, że prawda i miłość zawsze pokonają kłamstwo i nienawiść. "Wydaje się, że ta nasza wielka, zbiorowa pamięć, szczególnie w Polsce, o cudzie Bożego Narodzenia pozwoli nam uwierzyć, że te słowa mają rzeczywiście głęboki sens" - dodał.

Betlejemskie Światło Pokoju to symbol nadziei, miłości i pojednania. Płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego dotarł do Polski po raz 22. Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, betlejemski płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy.(PAP)

mzk/ agy/ mok/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz