Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier: Rosja usztywnia swoje stanowisko ws. Gruzji

0
Podziel się:

(dochodzą szczegóły rozmowy z Angelą Merkel)

*(dochodzą szczegóły rozmowy z Angelą Merkel)
*

25.8.Sopot (PAP) - Premier Donald Tusk ocenił w poniedziałek, że Rosja usztywnia swoje stanowisko w sprawie Gruzji. W jego opinii kryzys na Kaukazie będzie sprawdzianem skuteczności polityki wschodniej Unii Europejskiej.

Premier był pytany o komentarz do rezolucji przyjętej w poniedziałek jednogłośnie przez obie izby rosyjskiego parlamentu, który wezwał prezydenta Dmitrija Miedwiediewa do uznania Osetii Południowej i Abchazji jako niepodległych państw. Gruzińskie MSZ oświadczyło, że to kontynuacja "agresji" wobec sąsiada.

"To pokazuje, że Rosja raczej utwardza swoje stanowisko, i potwierdza sens polskiej inicjatywy aby w sprawie kryzysu gruzińskiego możliwie szybko zwołać Radę Europejską" - powiedział Tusk na konferencji prasowej w Sopocie.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zdecydował o zwołaniu 1 września w Brukseli szczytu Unii Europejskiej - podał w niedzielę Pałac Elizejski. Tematem szczytu będzie przyszłość relacji UE z Rosją i pomoc dla Gruzji.

Tusk podkreślił, że podczas szczytu przywódcy europejscy będą rozmawiali o "solidarnym, jednolitym w skali całej UE stanowisko, opartym o sześć punktów, jakie wynegocjował prezydent Francji z prezydentem Miedwiediewem, a których Rosja nie respektuje".

"Przynajmniej w niektórych punktach mamy poczucie, że Rosja lekceważy to porozumienie" - dodał szef rządu.

Sarkozy wynegocjował w Moskwie i Tbilisi sześciopunktowy plan uregulowania konfliktu gruzińsko-południowoosetyjskiego. Proponowany plan obejmuje sześć punktów.

Są to: zobowiązanie do niestosowania siły; trwałe zakończenie wszystkich działań wojennych; zapewnienie swobodnego dostępu do pomocy humanitarnej; powrót sił zbrojnych Gruzji do stałych miejsc dyslokacji; wycofanie wojsk rosyjskich na linię sprzed rozpoczęcia działań bojowych; zapewnienie bezpieczeństwa Osetii Południowej i Abchazji.

Tusk poinformował, że w poniedziałek rano rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która - jak mówił - wybiera się do Szwecji i krajów nadbałtyckich, aby "wpłynąć na ujednolicenie stanowiska Unii Europejskiej - takiego twardego stanowczego podejścia do zachowania Rosji jeśli chodzi o kryzys kaukaski".

"Wydaje się, że polski punkt widzenia jaki prezentowaliśmy od samego początku - i prezydent Kaczyński i rząd - (...) zaczyna być punktem obowiązującym w UE" - ocenił Tusk.

Jak wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu, rozmowa Tuska z Merkel trwała 40 minut, a jej głównym tematem była sytuacja w Gruzji i zbliżający się szczyt UE.

Premier i niemiecka kanclerz - jak podał CIR - "wyrazili nadzieję, iż jej efektem będzie jednolite, solidarne i zdecydowane stanowisko UE w sprawie sytuacji w Gruzji". Politycy rozmawiali także o "pilnym i efektywnym udzieleniu Gruzji wsparcia w odbudowie kraju oraz wszechstronnej pomocy humanitarnej".

Podczas poniedziałkowej konferencji premier poinformował też, że przed kilkoma dniami rozmawiał telefonicznie z prezydentem Sarkozym, który - jak mówił - "nie ukrywał, że postępowanie Rosji zaczyna być w jakimś sensie irytujące i że będzie wymagało stanowczych decyzji w UE".

Tusk powiedział, że rozmawia z politykami europejskimi o wspólnym wysiłku na rzecz odbudowy Gruzji.

"Po wycofaniu się Rosjan - a Unia Europejska będzie oczekiwała wycofania się, szczególnie z portu Poti, ale także wszędzie tam, gdzie jeszcze wojska rosyjskie są - będzie czekał nas wielki wysiłek odbudowy Gruzji" - podkreślił.

Dodał, że sytuacja w Gruzji będzie bardzo dobrym sprawdzianem skuteczności UE jeśli chodzi o wymiar wschodni swej polityki i o Partnerstwo Wschodnie. Zapewnił, że Polska będzie jednym z liderów akcji pomocy Gruzji i jej odbudowy.(PAP)

laz/ hgt/ mok/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.