Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier Tusk przybył do Brukseli

0
Podziel się

Premier Donald Tusk przybył w środę wieczorem do Brukseli, gdzie w czwartek
i piątek weźmie udział w szczycie UE. Unijni przywódcy będą rozmawiali m.in. o zasadach wzmocnienia
dyscypliny budżetowej we Wspólnocie.

bEhDaMOJ

*Premier Donald Tusk przybył w środę wieczorem do Brukseli, gdzie w czwartek i piątek weźmie udział w szczycie UE. Unijni przywódcy będą rozmawiali m.in. o zasadach wzmocnienia dyscypliny budżetowej we Wspólnocie. *

Czwartkowo-piątkowy szczyt zdominuje niemiecko-francuski postulat zmiany traktatu UE. Większość państw jest niechętna zmianie, ale dyplomaci prognozują, że szczyt udzieli mandatu przewodniczącemu Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi, by do marca przygotował propozycje. Z kolei Polska podniesie kwestię OFE.

Dla premiera Donalda Tuska szczyt będzie okazją, by kolejny raz zabiegać o odliczanie od długu i deficytu publicznego kosztów przeprowadzonej reformy emerytalnej. Po tym, gdy UE nie zgodziła się na zmianę statystycznej metodologii liczenia, Polska, według polskich źródeł dyplomatycznych, będzie domagać się zapisu, że koszty OFE zostaną "na stałe i trwale" wykluczone przy decyzjach o wszczynaniu procedur karnych dla państw z nadmiernym zadłużeniem i deficytem. Tak, by obecnie obowiązujący w Pakcie Stabilności i Wzrostu dopuszczalny pułap deficytu w wysokości 3 proc. PKB i długu w wysokości 60 proc. został odpowiednio podwyższony dla państw, które przeprowadziły reformy emerytalne.

bEhDaMOL

"Polska poniekąd jako rzecznik dziewięciu państw najgłośniej podnosi ten postulat. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy jest tego świadomy i na pewno usłyszycie o tej sprawie w ciągu najbliższych dwóch dni" - powiedziały w środę wysokie źródła unijne, dając do zrozumienia, że we wnioskach ze szczytu można będzie oczekiwać jakichś zapisów na temat OFE.

Szczyt przyjmie raport z zakończonych po 10 miesiącach prac grupy Van Rompuya powołanej po kryzysie greckim, by wzmocnić dyscyplinę budżetową i zarządzanie gospodarcze w UE. Raport opracowany przez ministrów finansów "27" przewiduje wzmocnienie unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu.

Niesubordynowanym członkom strefy euro będą groziły sankcje finansowe w ramach procedury nadmiernego deficytu. Jednak w ślad za francusko-niemieckim porozumieniem w Deauville z 18 października sankcje będą nakładane dopiero po wykorzystaniu przez kraj półrocznego okresu na rozpoczęcie naprawy finansów.

Nowością jest to, że procedura będzie groziła nie tylko - jak dotychczas - za nadmierny deficyt, ale także za dług.

bEhDaMOR

W Deauville niemiecka kanclerz Angela Merkel i przydent Francji Nicolas Sarkozy zaproponowali też zmianę traktatu UE do 2013 roku, tak by wprowadzić prawne podstawy przyszłych stałych mechanizmów antykryzysowych w strefie euro.

Zdecydowana większość krajów, a także Komisja Europejska mówią, że lepiej nie ryzykować, pamiętając "horror" z ratyfikacją eurokonstytucji i Traktatu z Lizbony. Proponują, by szukać rozwiązań "w ramach istniejącego porządku prawnego", bez wymaganej jednomyślności w sprawie zmiany traktatu.

Zanim jednak rozpocznie się posiedzenie Rady Europejskiej, w belgijskiej stolicy odbędzie się szczyt społeczny z udziałem premierów - w tym Donalda Tuska - państw trzech kolejnych prezydencji: Belgii, Węgier i Polski. Będą też pracodawcy i związkowcy. Nikt z OPZZ i Solidarności nie przyjął zaproszenia.

To będzie pierwsze formalne wydarzenie w UE, w którym Tusk wystąpi w roli premiera kraju mającego sprawować unijną prezydencję. W szczytach społecznych uczestniczą bowiem premierzy trzech krajów sprawujących kolejno przewodnictwo UE. Szczyty społeczne odbywają się zwykle dwa razy w roku - przed październikową i marcową Radą Europejską, czyli posiedzeniem przywódców 27 państw UE.

bEhDaMOS

Tematem są zawsze aktualne sprawy unijne. Jak poinformowano PAP w Radzie UE, tym razem będzie to reforma finansów publicznych i zarządzanie gospodarcze w Unii. Uczestnicy mają się zastanowić, jak połączyć zaciskanie pasa w krajach w celu ograniczenia zadłużenia z postulatami zwiększenia inwestycji w nowe technologie i nowoczesną infrastrukturę.

Później premier weźmie udział w spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. W czwartek po południu szef polskiego rządu będzie uczestniczył w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Tusk spotka się też z szefem Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.

z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mmp/ mc/ mag/

bEhDaMPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)