Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier udaje się w czwartek na dwudniowy szczyt UE do Brukseli

0
Podziel się:

Premier Kazimierz Marcinkiewicz udaje się w
czwartek do Brukseli na dwudniowy szczyt Unii Europejskiej,
którego głównym tematem będzie kwestia przyszłości unijnej
konstytucji. Polskę na spotkaniu przywódców państw i rządów UE
reprezentować będzie także minister spraw zagranicznych Anna
Fotyga.

*Premier Kazimierz Marcinkiewicz udaje się w czwartek do Brukseli na dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, którego głównym tematem będzie kwestia przyszłości unijnej konstytucji. Polskę na spotkaniu przywódców państw i rządów UE reprezentować będzie także minister spraw zagranicznych Anna Fotyga. *

Przywódcy krajów UE są zgodni w sprawie przedłużenia tzw. okresu refleksji nad eurokonstytucją, wyznaczając rok 2009 jako nową datę przyjęcia prawdopodobnie zmienionego tekstu traktatu.

Szefowa polskiej dyplomacji powiedziała PAP przed szczytem, że obecnie nie dyskutuje się o samej treści Traktatu Konstytucyjnego, istnieje za to zgoda, że należy przedłużyć "okres refleksji" nad eurokonstytucją. "Do tej pory wiadomo, że będzie to minimum rok, ale sądzę, że dłużej" - dodała.

Na nieformalnym majowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych pod Wiedniem, jako nową datę przyjęcia traktatu konstytucyjnego - być może pod inną nazwą i po drobnych zmianach - wskazano rok 2009. Kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel zaapelował natomiast, by przyjęcie traktatu nastąpiło poprzez jednoczesną ratyfikację w referendach we wszystkich krajach UE.

Szefowa polskiej dyplomacji odniosła się w rozmowie z PAP także do unijnej dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego. Fotyga przyznała, że jest przeciwna możliwości finansowania z unijnego budżetu projektów energetycznych, takich jak rosyjsko-niemiecki Gazociąg Północny. Polska ma zastrzeżenia do budowy tego gazociągu pod dnem Bałtyku.

Minister odniosła się do zapisu, który może znaleźć się w dokumencie z tego szczytu. Zaproponowany przez Austrię zapis mówi, że "UE w pełni poprze" projekty infrastrukturalne, które otwierają nowe możliwości dywersyfikacji importu energii.

Fotyga zwróciła uwagę, że projekty, które miałyby być finansowane z unijnych funduszy, powinny służyć każdemu z państw członkowskich. Wskazała też na możliwy zapis mówiący o tym, że takie projekty nie mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego któregoś z państw.

"Jeśli chodzi o ten zapis, może być dosyć trudno - projekt, o którym mówimy, nie dotyczy tylko Rosji i Niemiec, jest kilka państw członkowskich, które go popierają" - zaznaczyła. "Zgłaszając tego typu postulat - mówiła Fotyga - uwrażliwiamy Unię Europejską na konieczność działania solidarnego w kwestii bezpieczeństwa energetycznego".

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu dyskusje podczas szczytu dotyczyć będą także dalszego rozszerzenia UE m.in. przez określenie zdolności Wspólnoty do przyjmowania nowych państw.

Omówione zostaną także zagadnienia bezpieczeństwa wewnętrznego, migracji, w tym związane z azylem i nielegalną imigracją oraz tematy w zakresie energetyki.

Planowane jest przyjęcie szeregu deklaracji dotyczących problematyki polityki zagranicznej (Bałkanów Zachodnich, Iraku, Iranu, procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, Libanu, rozwoju sytuacji w Afryce).(PAP)

eaw/ km/ kaj/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)