Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premiera koncertowej płyty Neila Younga z 1970 roku

0
Podziel się:

"Live From the Cellar Door" to najnowsza koncertowa płyta kanadyjskiego
muzyka rockowego Neila Younga, która będzie miała swoją premierę 9 grudnia. Album prezentuje
materiał, nagrany przez Younga podczas akustycznych koncertów w Waszyngtonie w 1970 roku.

"Live From the Cellar Door" to najnowsza koncertowa płyta kanadyjskiego muzyka rockowego Neila Younga, która będzie miała swoją premierę 9 grudnia. Album prezentuje materiał, nagrany przez Younga podczas akustycznych koncertów w Waszyngtonie w 1970 roku.

Na płycie znalazły się akustyczne wykonania takich utworów jak "Old Man", "After the Gold Rush", "Don't Let it Bring You Down" czy "Down By the River" a także wersja utworu "Cinnamon Girl", wykonana przez Kanadyjczyka na fortepianie.

"Live From the Cellar Door" to wybór dwunastu utworów, wykonanych podczas koncertów, jakie artysta dał między 30 listopada a 2 grudnia 1970 r. w waszyngtońskim klubie Cellar Door. Występy Younga odbywały się krótko po premierze jego płyty "After the Gold Rush" (1970). Wkrótce po jego ukazaniu się, krążek pokrył się platyną, dzięki przebojom "Don't Let it Bring You Down" oraz "Southern Man", Young zyskał mocną pozycję jednego z najbardziej charakterystycznych i wyrazistych muzyków rockowych przełomu lat 60. i 70.

Poza piosenkami znanymi z solowej kariery Younga, na płycie znalazły się także dwa utwory z czasów jego gry w grupie Buffalo Springfield - "Flying on the Ground is Wrong" oraz "Expecting to Fly".

Neil Young (ur. 1945) to jeden z najpopularniejszych muzyków rockowych przełomu lat 60. i 70. Karierę rozpoczął od gry w małych kafejkach w Kanadzie. Pozostawał w tym czasie pod silnym wpływem twórczości Boba Dylana. W 1966 r. przeprowadził się do Los Angeles, gdzie wszedł w skład zespołu Buffalo Springfield, wraz z m.in. Stephenem Stillsem. Zespół nagrał trzy płyty i zakończył działalność, pozostawiając za sobą tak znane utwory jak "For What It's Worth", który stał się jednym z hymnów pokolenia "dzieci-kwiatów". W Buffalo Springfield, Young zaczął odnajdywać się również jako kompozytor, pisząc takie utwory jak "Mr. Soul", "Broken Arrow" czy "Expecting to Fly".

W 1968 r. wszedł w skład super-grupy Crosby, Stills, Nash and Young, obok kolegi z Buffalo Springfield, Stephena Stillsa a także Davida Crosby'ego - znanego z gry w The Byrds - oraz Grahama Nasha. Zespół wystąpił m.in. na festiwalu Woodstock w 1969 r., rozpadł się jednak wobec konfliktów, narastających między członkami formacji. W 1968 r. Young nagrał swoją pierwszą solową płytę, która nie przyniosła mu jednak popularności. Dopiero kolejny krążek - nagrany przy akompaniamencie grupy Crazy Horse - "Everybody Knows This is Nowhere" z 1969 r. odniósł sukces.

Do najważniejszych płyt Younga należą "After the Gold Rush" (1970), "Harvest" (1972) i "Freedom" (1989). Największymi przebojami kanadyjskiego muzyka są utwory "Don't Let it Bring You Down", "Like a Hurricane", "Old Man", "Harvest Moon" i "Rockin' in the Free World".

Na wpływ Younga często powołuje się Eddie Vedder, wokalista grupy Pearl Jam. Zespół z Seattle akompaniował Youngowi przy nagrywaniu jego albumu "Mirrorball" (1995). Ze względu na wpływ na Pearl Jam i Nirvanę, Young nazywany jest często "ojcem chrzestnym" muzyki grunge. Ostatnią studyjną płytą muzyka jest "Psychedelic Pill", wydana w 2012 r.

Płyta "Live From the Cellar Door" ukazała się w ramach serii "Archives", prezentującej archiwalne nagrania koncertowe Neila Younga. Do tej pory ukazały się także: "Live at Fillmore East", "Live in San Francisco", "Sugar Mountain - Live at Canterbury House 1968" oraz "Live at Massey Hall". (PAP)

pj/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)