Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premiera ostatniej płyty Marka Jackowskiego

0
Podziel się

11 nowych piosenek, wykonanych w duetach m.in. z Muńkiem Staszczykiem,
Maciejem Maleńczukiem i Anną Marią Jopek - ukazała się ostatnia płyta Marka Jackowskiego. Album
"Marek Jackowski" to wydane pośmiertnie utwory, zmarłego w maju, założyciela grupy Manaam.

bErHwXYl

*11 nowych piosenek, wykonanych w duetach m.in. z Muńkiem Staszczykiem, Maciejem Maleńczukiem i Anną Marią Jopek - ukazała się ostatnia płyta Marka Jackowskiego. Album "Marek Jackowski" to wydane pośmiertnie utwory, zmarłego w maju, założyciela grupy Manaam. *

Prace nad materiałem do swojej ostatniej płyty Jackowski zakończył na trzy dni przed śmiercią. Założyciel grupy Manaam oraz jej gitarzysta zmarł na zawał serca 18 maja w swoim domu na południu Włoch.

Jego ostatnia praca zawiera 11 utworów, wykonywanych w duetach z takimi artystami jak Muniek Staszczyk, Maciej Maleńczuk, Anna Maria Jopek, Piotr Cugowski, Anna Wyszkoni i Ewa Prus.

bErHwXYn

Album otwiera "Deszcz", utwór z tekstem poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wiersz był chętnie interpretowany już wcześniej - wykorzystywała go m.in. Irena Santor i Ewa Bem, do muzyki pianisty Władysława Szpilmana. Na płycie Jackowskiego śpiewa go Anna Maria Jopek, która wystąpiła także w utworze "Tyle muszę".

W "Ulicy miłości" a także w "Nie zawsze jest tak, jak chcesz" zaśpiewał lider grupy T.Love - Muniek Staszczyk. W utworach "Odnajdziemy się" oraz "Matka od samotnych drinków" wystąpiła Anna Wyszkoni a w "Nie ma Cię" Ewa Prus.

Maciej Maleńczuk partie wokalne do "Kraju" utwory "Miasto wzywa" dogrywał już po śmierci kompozytora. Pierwszy z tych utworów porusza temat samotności strachu przed śmiercią na obczyźnie. Płytę zamyka "Chciałbym dobrym człowiekiem być" - w wykonaniu Jackowskiego.

Marek Jackowski (ur. 1946 w Starym Olsztynie) grał w łódzkiej grupie Impulsy, która przekształciła się w Vox Generis. Jackowski nawiązał też współpracę z krakowską Piwnicą pod Baranami. Grał również z zespołami Anawa i Osjan.

bErHwXYt

Historia Maanamu sięga grudnia 1975 r., kiedy Marek Jackowski i Milo Kurtis zagrali koncert w warszawskim "Teatrze Studio". Nazwa ich zespołu - Maanam - wyewoluowała od pierwszych liter imion jego założycieli. W 1976 r. po raz pierwszy z Jackowskim i Kurtisem wystąpiła ówczesna żona Jackowskiego - Kora Jackowska. Do największym przebojów formacji należą m.in. "Boskie Buenos", "Kocham cię, kochanie moje" czy "Krakowski spleen". Dziś formacja uchodzi za jedną z najpopularniejszych grup rockowych w Polsce.

Jackowski prowadził także karierę solową; w 1994 r. nagrał album "No1", rok później ukazały się "Fale Dunaju". Jackowski jest też autorem przeboju "Oprócz błękitnego nieba", spopularyzowanego przez zespół Golden Life.

Na grudzień planowany jest koncert, na którym wykonane zostaną najsłynniejsze utwory Jackowskiego a także piosenki z jego ostatniej płyty.

Płyta ukazała się nakładem Universal Music Polska. (PAP)

bErHwXYu

pj/ abe/

bErHwXYO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)