Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premiera "Uwodziciela" 18 października w Teatrze Nowym

0
Podziel się

O języku kształtującym tożsamość, rzeczywistość, przestrzeń opresji i
wolności opowiada "Uwodziciel" w reżyserii Katarzyny Warnke z Anuszką Konieczną w roli głównej.
Premiera spektaklu odbędzie się 18 października w warszawskim Teatrze Nowym.

bErHJnaZ

*O języku kształtującym tożsamość, rzeczywistość, przestrzeń opresji i wolności opowiada "Uwodziciel" w reżyserii Katarzyny Warnke z Anuszką Konieczną w roli głównej. Premiera spektaklu odbędzie się 18 października w warszawskim Teatrze Nowym. *

Głównym bohaterem spektaklu jest język - źródło tożsamości, narzędzie konstruujące rzeczywistość, przestrzeń opresji i wolności. To wypowiadany tekst konstytuuje postać, jak podkreślają twórcy "Uwodziciela" - wszystko, co się wydarza związane jest z wypowiadaniem słów, uważnym śledzeniem reakcji na nie, odkrywaniem intymnego i społecznego znaczenia "mówionego" tekstu.

"Gdy przygotowywałam się do pisania, podstawą przy pracy stała się dla mnie książka +O uwodzeniu+ francuskiego filozofa Jeana Baudrillarda. Zachwycił mnie jego język, którym uwodzi czytelnika. Jest niezwykle meandryczny i autor wiedzie nas, gdzie chce, uwodzi czytelnika" - powiedziała PAP Katarzyna Warnke, autorka i reżyserka spektaklu. "Głównym polem naszych działań jest tożsamość seksualna, która wydaje mi się podstawą działań ludzkich. Świat odbiera nas przez naszą seksualność" - dodała.

bErHJnbb

Jak podkreślała Warnke, treść zawarta w wypowiedzianym słowie jest tajemnicą, intymnym sekretem. Jednocześnie to samo słowo, sposób w jakim się nim operuje, staje się sprawą społeczną. Wraz z nim, wypowiedziana zostaje także relacja mówiącego z innymi ludźmi. W chwili jego wypowiadania, zostaje mu wyznaczone miejsce w hierarchii władzy.

"To przedstawienie jest manipulacją intymnością mojego języka po to, by poznać granice jego kreacji, rozpoznać zakazy i nakazy, tkwiące w mówieniu. Jest wreszcie wyrażeniem woli, aby podporządkować mój język mojemu pragnieniu. Kiedy zaczynam mówić, jestem gdzie indziej niż wtedy, gdy kończę" - tłumaczy reżyserka.

"Uwodziciel" jest debiutem reżyserskim Katarzyny Warnke, dotychczas znanej jako aktorka. Jest to również pierwsza sztuka jej autorstwa. Jej praca skupia się na niejednoznacznościach natury ludzkiej w sferze seksualnej i seksualności jako takiej.

Projektem "Uwodziciel" Teatr Nowy inauguruje cykl spektakli opartych na poszukiwaniach warsztatowych i pracy studyjno-laboratoryjnej.

bErHJnbh

Spektakle odbywać się będą 18 i 19 października. Występuje: Anuszka Konieczna; scenografia: Magdalena Hueckel, Katarzyna Warnke; muzyka: DJ Lenar. (PAP)

pj/ ls/

bErHJnbC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)