Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premiera "Wesela" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

0
Podziel się:

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego ma być najważniejszą tegoroczną premierą
Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W spektaklu weźmie udział cały zespół
teatru. Pierwszy spektakl - w piątek wieczorem.

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego ma być najważniejszą tegoroczną premierą Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W spektaklu weźmie udział cały zespół teatru. Pierwszy spektakl - w piątek wieczorem.

Sztukę w białostockim teatrze wyreżyserował Bogusław Semotiuk, który już wcześniej współpracował z tą placówką przy "Balladach i romansach" Adama Mickiewicza.

Na zorganizowanej w czwartek konferencji prasowej powiedział, że treść dramatu Wyspiańskiego jest w dzisiejszych czasach ciągle aktualna. "Ta współczesność się przez ponad sto lat nie zmieniła. Mamy te same problemy, te same miłości, te same zawiści, nienawiści, te same radości, oczekiwania, nadzieje. Międzyludzkie stosunki się nie zmieniły" - ocenił Semotiuk.

Reżyser chce, aby w jego inscenizacji widz "przejrzał się w lustrze i zanalizował siebie". Dlatego - jak wyjaśnił Semotiuk - "atakuje" widza jeszcze przed zajęciem przez niego miejsca na widowni. We foyer będzie słychać współczesną muzykę, mieszankę muzyki pop i techno. Ma ona symbolizować świat zewnętrzny. Na widowni scena pozbawiona scenografii, a także spokojna muzyka wprowadzi widza w metafizykę spektaklu.

Muzykę do przedstawienia napisał znany kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc. Semotiuk uważa, że muzyka to atut przedstawienia, dzięki niej przenikają się światy - zewnętrzny ze scenicznym, to też rodzaj rozmowy z widzem. Ważną rolę w przedstawieniu odgrywa również gra świateł, które w ten sposób stają się częścią scenografii.

Według reżysera atutem przedstawienia jest także język. W spektaklu wykorzystano bowiem oryginalny tekst dramatu, gdzie bohaterowie mówią wierszem. Bernard Maciej Bania, który gra Poetę, uważa, że mówienie wierszem jest specyficzne i trzeba tak modelować głos, aby tekst był zrozumiały dla widza. Monika Zaborska-Wróblewska grająca Pannę Młodą powiedziała, że praca nad tekstem Wyspiańskiego to także ważne doświadczenie dla samego aktora.

Przedstawienie trwa ponad 2 godziny. Semotiuk tekst dramatu nieco skrócił, skupiając się na fragmentach, które odnoszą się do współczesnych problemów.

W tym roku przypada 111. rocznica prapremiery "Wesela", która miała miejsce 16 marca 1901 roku w Krakowie. (PAP)

swi/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)