Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes PAN uhonorowany najstarszym odznaczeniem japońskim

0
Podziel się:

Order Wschodzącego Słońca, Złotą i Srebrną Gwiazdę otrzymał we wtorek
prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Odegrał przewodnią rolę w promocji współpracy
naukowej Polski i Japonii - powiedział podczas uroczystości ambasador Makoto Yamanaka.

Order Wschodzącego Słońca, Złotą i Srebrną Gwiazdę otrzymał we wtorek prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Odegrał przewodnią rolę w promocji współpracy naukowej Polski i Japonii - powiedział podczas uroczystości ambasador Makoto Yamanaka.

Kleiber otrzymał order za wspieranie polsko-japońskiej wymiany naukowej. Działał na rzecz tej współpracy od czasu swojego pierwszego zetknięcia się z Japonią 1990 r. Otrzymał wtedy, jak wspomina, japońską nagrodę za wydaną w USA książkę, poświęconą komputerowemu modelowaniu procesów, na które wpływ mają zdarzenia losowe, przy wykorzystaniu teorii prawdopodobieństwa. Zaproponowano mu wtedy roczny pobyt na Uniwersytecie Tokijskim.

Później pracował przez kilka lat na tym uniwersytecie w charakterze profesora wizytującego, prowadził badania w Centrum Badań nad Zaawansowaną Techniką. Ambasador Japonii przypomniał, że już w tym czasie aktywnie działał na rzecz współpracy naukowej między oboma krajami.

"Nawiązał bliskie kontakty z liderami japońskich kręgów akademickich i biznesowych, przyczyniając się tym samym do intensyfikacji wymiany akademickiej i naukowej" - mówił Yamanaka.

W 1991 roku Kleiber wystąpił z inicjatywą utworzenia uczelni o profilu informatycznym, na której możliwa byłaby nauka japońskich technologii informacyjnych. W 1994 roku jego idea została zrealizowana w postaci Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie. "Uczelnia ta, symbol przyjaźni i współpracy między naszymi krajami, zyskała reputację jednej z najlepszych w Polsce szkół wyższych w dziedzinie technologii informatycznych i kultury japońskiej" - mówił ambasador.

Ponadto Kleiber był jednym z inicjatorów powołanego w 2004 roku w Japonii forum Science and Technology in Society Forum (STS Forum). Jako jego stały członek czterokrotnie brał udział w organizowanych w Japonii konferencjach, wspierając działania Japonii na rzecz międzynarodowej współpracy naukowej.

"Wszystkie moje działania wynikały z przekonania, które uzyskałem bardzo szybko, że w stosunku do Japonii my jesteśmy komplementarni, czyli że mamy cechy charakteru, które się dobrze uzupełniają. Słusznie zazdrościmy Japończykom wytrwałości, zdolności do pracy zespołowej. To są te cechy, których nam brakuje. Ale z kolei my naprawdę jesteśmy bardzo kreatywni, mamy bardzo wiele pomysłów, z którymi nie bardzo wiemy, co potem zrobić" - wyjaśniał dziennikarzom Kleiber.

Jego zdaniem, Polska powinna dalej rozwijać współpracę naukową z Japonią, zwłaszcza w dziedzinach, które w Japonii są silne. "Jest bardzo wiele takich obszarów - oczywiście cała robotyka, inżynieria biomedyczna, która jest wspaniale rozwinięta w Japonii, także telekomunikacja. Medycyna jest też bardzo ciekawym obszarem. Japończycy mają bardzo zaawansowane badania w medycynie. Także dlatego, że są społeczeństwem, które się zestarzało szybciej od naszego. Nas czeka ich los za 10-20 lat. W związku z tym mamy dużo do nauczenia się jeśli chodzi o dawanie sobie rady ze starzejącym się społeczeństwem" - powiedział.

Kleiberowi pogratulował zaproszony na uroczystość były premier, prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, u którego w rządzie prof. Kleiber był ministrem nauki i informatyzacji. "Michał jest zasłużonym naukowcem, znanym dobrze na całym świecie. Pamiętam, że przy okazji jakiegoś spotkania w Genewie zostałem posadzony obok dyrektora zarządzającego CERN-u, narodowości francuskiej. Natychmiast zaczął szukać wspólnych znajomych. Powiedział: "Znam prof. Kleibera". Niezależnie jak daleko jest się od Polski - w Genewie czy w Tokio, można spotkać ludzi, którzy powiedzą, jak wielkim naukowcem i człowiekiem jest Michał Kleiber" - powiedział.

List gratulacyjny od minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej odczytał podsekretarz stanu w tym resorcie Jacek Guliński. "Nie do przecenienia są pańskie osiągnięcia w dziedzinie informatyki i mechaniki, w szczególności prace dotyczące zastosowań nowoczesnych technik komputerowych w badaniach naukowych, technice i medycynie" - napisała minister.

Order Wschodzącego Słońca jest najstarszym japońskim odznaczeniem, przyznawanym przez rząd japoński za szczególne zasługi wobec Japonii. Jest jednym z najważniejszych japońskich odznaczeń. Został ustanowiony 10 kwietnia 1875 przez cesarza Meiji jako pierwsze odznaczenie tego kraju. Przyznawany jest wybitnym, szczególnie zasłużonym przedstawicielom światowej polityki, gospodarki, nauki i kultury. (PAP)

ula/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)