Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezes PiS ocenia: Mechanizm skandalu został wyłączony

0
Podziel się

Odmowa akceptowania opozycji oraz naciski na media uderzają w fundament demokracji - mówi Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS ocenia: Mechanizm skandalu został wyłączony
(PAP/Paweł Supernak)
bEggyPtx

Odmowa uznania i akceptowania opozycji oraz naciski na media są zjawiskami, które uderzają w fundament demokracji - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mówił też m.in. o tym, że dwudniowe głosowanie jest niezgodne z konstytucją.

Kaczyński wziął udział w konferencji pt. _ Nic o Nas bez Nas - wolności obywatelskie i naprawa Rzeczpospolitej _. Prezes PiS podkreślił, że obecnie w Polsce mamy do czynienia z dwoma procesami. _ - Pierwszym z nich jest odmowa uznania opozycji. Jawna zapowiedź, wielokrotnie formułowana - może teraz nieco rzadziej, sytuacja się znów zmieniła - anihilacji opozycji _ - powiedział Kaczyński. Jego zdaniem, opozycja przestała być elementem akceptowanym.

Brak akceptacji - jak mówił - wyraża się także _ w kompletnym podważeniu, rozbiciu całego systemu norm, który niezależnie od swoich ułomności w ciągu kilkunastu lat jakoś tam zostały ustanowiony _. Według Kaczyńskiego, zmiany dotyczą języka, który został radykalnie zdegradowany, oraz reguł przysługujących opozycji w codziennej praktyce parlamentarnej.

bEggyPtz

Druga kwestia - jak mówił Kaczyński - dotyczy likwidacji _ w głównym docierającym najszerzej do społeczeństwa nurcie mediów jakiegokolwiek pluralizmu _. _ Kolejne audycje likwidowane w telewizji, eliminowanie pewnych dziennikarzy, spychanie ich do mediów, które są ważne, ale nie są tak szeroko czytane, naciski na media, także na tabloidy to są dzisiaj zjawiska znane i w oczywisty sposób uderzające w demokrację, sam fundament demokracji _ - powiedział.

_ - Wolność od opresji ze strony państwa jest dzisiaj wyraźnie podważana _ - ocenił Kaczyński. Prezes PiS powiedział, że aparat państwowy jest obecnie _ używany do walki politycznej i wewnątrzpartyjnej _. _ To domysł. Nie mogę tego powiedzieć w 100 procentach _ - zastrzegł jednak.

Kaczyński dodał, że jest wiele sygnałów, iż służby specjalne intensyfikują swoją działalność w sferze politycznej, którą nie powinny się zajmować. Nawiązał w tym kontekście do śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Płocku zajmującej się - z doniesienia PiS - sprawą rzekomej inwigilacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego w śledztwie o ujawnienie raportu ABW nt. incydentu w Gruzji w 2008 r.

Sprawę tę Jarosław Kaczyński nazwał _ niebywałym skandalem, który - w jego opinii - w niejednym państwie przyczyniłby się do obalenia rządu. W Polsce mechanizm skandalu nie funkcjonuje. Nie funkcjonował przy aferze hazardowej. Został wyłączony _ - ocenił.

bEggyPtF

Kaczyński skrytykował rozwiązania przyjęte w Kodeksie Wyborczym. Zapowiedział, że PiS zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Prezes PiS zaznaczył, że dwudniowe wybory, które wprowadza kodeks, to rozwiązanie niezgodne z konstytucją. - _ Konstytucja mówi bardzo wyraźnie, że jest jeden dzień wyborów. Zawsze używa liczby pojedynczej. Wprowadzenie dwudniowych wyborów wymagałoby zmiany konstytucji _ - podkreślił.

Art. 98 konstytucji mówi, że _ wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu _.

W połowie stycznia prezydent podpisał Kodeks Wyborczy, który wprowadza m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu. Kodeks przewiduje też możliwość dwudniowego głosowania, które - w myśl nowych przepisów - ma charakter fakultatywny. O tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zdecyduje osoba je zarządzająca, czyli np. w przypadku wyborów samorządowych będzie to premier, prezydenckich - marszałek Sejmu, parlamentarnych - prezydent.

bEggyPtG

_ - Jest nadzieja, że polską demokrację obronimy, ale musimy jej bronić _ - powiedział Kaczyński. Po nim głos zabrali naukowcy z Warszawy i Krakowa m.in.: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, prof. Andrzej Nowak, prof. Ryszard Legutko oraz wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski.

Prof. Nowak mówił, że duża część mediów działa tak, że część obywateli _ żyje w świecie nierzeczywistości . _ Trzeba upominać się o rzeczywistość _ - podkreślił. - Mówić o tym co mamy w tej chwili jako o demokracji jest bardzo trudno _ - ocenił Romaszewski. _ Demokracja wymaga współpracy. To jest rzecz, do której nie możemy się dobić i właściwie pogrzebaliśmy po 1989 roku _ - mówił wicemarszałek Senatu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t86744.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sondazowy;wzrost;po;pjn;najgorzej;w;historii,7,0,784903.html) Sondażowy wzrost PO. PJN najgorzej w historii Na partię Donalda Tuska głosować chce 34,5 procent badanych przez Homo Homini.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kobiety;na;listach;wyborczych;partie;gotowe,15,0,784911.html) Kobiety na listach wyborczych. Partie gotowe Kodeks wyborczy zakłada, że ugrupowania muszą wystawić na listach wyborczych 35 procent pań.
bEggyPua
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)