Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 15:38

Prezes WUG apeluje przed Barbórką o dyscyplinę górniczą

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach Piotr Litwa zaapelował do górników i zarządzających kopalniami o bezpieczną pracę. Swój apel o dyscyplinę górniczą wystosował na pięć dni przed obchodzoną 4 grudnia Barbórką, czyli górniczym świętem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach Piotr Litwa zaapelował do górników i zarządzających kopalniami o bezpieczną pracę. Swój apel o dyscyplinę górniczą wystosował na pięć dni przed obchodzoną 4 grudnia Barbórką, czyli górniczym świętem.

W środowisku górniczym od lat panuje przekonanie, że w okresie poprzedzającym Barbórkę liczba wypadków w kopalniach rośnie.

"61 dni bez wypadku śmiertelnego i ciężkiego w górnictwie były zwiastunem wyjątkowo dobrego końca roku kalendarzowego. Niestety, nadzieje rozwiały się 20 listopada, gdy w PG Silesia życie stracił pomocnik operatora spągoładowarki. Dwa dni później w KWK Jas-Mos doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku, już 21. w kopalniach węgla kamiennego w tym roku. I znowu, jak co roku od wielu już lat, nadchodzą najtrudniejsze tygodnie dla zdrowia i życia pracowników zakładów wydobywczych" - napisał w swoim apelu prezes.

Litwa zaakcentował, że śmiertelne wypadki z ostatnich dni nie powinny były się zdarzyć - spowodowane były ludzkimi błędami, brakiem nadzoru i złą organizacją robót.

Prezes WUG przypomniał też, że od kilku lat w górnictwie utrzymuje się niedobra tendencja - liczba śmiertelnych wypadków utrzymuje się na poziomie ok. 20 rocznie. W tym roku jednak w całej branży wydobywczej zginęło już 26 osób, 21 z nich - w górnictwie węgla kamiennego.

"Do Sylwestra zostało jeszcze kilka tygodni - tygodni bardzo trudnych. () Barbórki, karczmy piwne, obiady jubilackie w połączeniu z przedświąteczną gorączką porządkową w domach i zakupową w górniczych rodzinach są mieszanką niebezpieczną. Nie sprzyjają koncentracji uwagi i zachowaniu rozwagi podczas pracy. Dlatego apeluję do dozoru kopalnianego: o przykręcenie śruby dyscypliny swoim podwładnym. Natomiast wszystkich górników proszę o szacunek dla siebie, dla swojego życia i zdrowia" - podkreślił Litwa.

Prezes WUG zwrócił się też do górników, przedsiębiorców, kadry kierowniczej i liderów związkowych o więcej niż dotychczas troski dla pracowników firm usługowych. Wśród 21 dotychczasowych tegorocznych ofiar śmiertelnych wypadków w górnictwie węgla kamiennego, aż ośmiu było pracownikami zewnętrznych przedsiębiorstw - pracujących w ruchu zakładów górniczych.

Jednym z takich pracowników był 57-letni pomocnik operatora spągoładowarki, który 20 listopada zginął w wypadku w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Górnik został przyciśnięty do ociosu (czyli ściany) przez maszynę, o którą zahaczyła kolejka służąca do transportu materiałów. Według nadzoru górniczego przyczyną tego wypadku było niewycofanie pracownika z trasy podziemnego transportu.

Z kolei w kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu-Zdroju 22 listopada życie stracił 42-letni ślusarz - wskutek uderzenia bryłą kamienia, która opadła z niezabudowanego stropu. Mężczyzna wszedł na tzw. ścieżkę kombajnową, czyli znalazł się w miejscu, w którym nie powinno być ludzi.

Od początku roku do poniedziałkowego poranka w polskim górnictwie doszło do 2334 różnych wypadków, z czego 1817 w kopalniach węgla kamiennego, a 371 w kopalniach rud miedzi.

Według danych WUG w całym ubiegłym roku w polskim górnictwie zginęło 26 osób, z czego 20 w kopalniach węgla kamiennego. 25 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego w kopalniach węgla kamiennego - 19. Ogółem doszło do 2949 różnych wypadków, w tym 2330 w górnictwie węgla kamiennego.(PAP)

mtb/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz