Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydenci Polski i Węgier m.in. o Partnerstwie Wschodnim

0
Podziel się

Prezydenci Polski i Węgier Bronisław Komorowski i Pal Schmitt uznali we
wtorek, że szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w drugiej połowie roku w Warszawie,
to jeden z najważniejszych elementów współpracy obu krajów w ramach UE.

bEgpfYOd

Prezydenci Polski i Węgier Bronisław Komorowski i Pal Schmitt uznali we wtorek, że szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w drugiej połowie roku w Warszawie, to jeden z najważniejszych elementów współpracy obu krajów w ramach UE.

Prezydenci zgodzili się na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie, że wspólnymi tematami przewodnictwa w Radzie UE mogą być także: bezpieczeństwo energetyczne, ochrona środowiska i perspektywa budżetowa 2014-2020.

Węgry obecnie pełnią prezydencję; w drugiej połowie roku przejmuje ją Polska.

bEgpfYOf

Komorowski podkreślał po spotkaniu ze Schmittem, który przyjechał do Polski z dwudniową wizytą, że nasz kraj wysoko ocenia węgierską prezydencję. Zaprosił Schmitta na majowe (27-28 maja) spotkanie prezydentów Europy Środkowej, w którym uczestniczyć ma też prezydent USA Barack Obama.

Zaznaczył, że 2011 r. jest szczególny. "Rok 2011 jest w jakieś mierze europejskim dniem polsko-węgierskim, co oznacza również daleko idącą zdolność i chęć współpracy, wymiany doświadczeń związanych z przebiegiem prezydencji" - zaznaczył prezydent.

Mówiąc o tym, że Polska wysoko ocenia przewodnictwo węgierskie w UE, Komorowski zwrócił uwagę na dwa osiągnięcia całej UE od początku roku. "Otóż oceniamy bardzo wysoko zarówno pakiet dotyczący nadzoru bankowego i kontroli budżetowej, istotny z punktu widzenia zabezpieczenia UE na przyszłość przed problemami, które wystąpiły ostatnio w obszarze finansów i gospodarki oraz bardzo wysoko oceniamy również pakiet regulacji ważnych dla określenia kryteriów funkcjonowania elektrowni jądrowych w UE" - powiedział polski prezydent.

Wyraził oczekiwanie, że dyskusja podjęta podczas prezydencji węgierskiej na temat energetyki jądrowej będzie oznaczała "szukanie rozwiązań, które godziłyby interes ekonomiczny i poczucie bezpieczeństwa krajów członkowskich UE w sytuacji powstawania elektrowni w pobliżu granic".

bEgpfYOl

Schmitt chwalił polsko-węgierską współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Jak mówił, jest to już marka światowa, a silnikiem tej współpracy były zawsze Polska i Węgry.

Dodał, że chciałby, aby współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej była kontynuowana z taką samą aktywnością i poczuciem odpowiedzialności również przez Czechów i Słowaków, którzy też są jej członkami.

Schmitt mówił, że wprawdzie dzień przyjaźni polsko-węgierskiej przypada tylko jednego dnia - 23 marca - ale chciałby, aby trwał cały rok. Jak mówił, Polska i Węgry mają nie tylko wspólną przeszłość, ale także teraźniejszość i przyszłość.

Odnosząc się do sytuacji w Libii, Schmitt podkreślił, że Europa powinna działać na rzecz stworzenia mechanizmów gospodarczych zachęcających obywateli państw Afryki Północnej do pozostania we własnych krajach. Jak mówił, chodzi o to, by Europa nie stanęła w obliczu zalewu emigrantów.

bEgpfYOm

Z kolei Komorowski powtórzył, że Polska jest gotowa zaangażować się w pomoc humanitarną dla Libii i opowiada się za przejęciem przez NATO odpowiedzialności za operację militarną w tym kraju.

Komorowski i Schmitt byli pytani o najważniejsze projekty dotyczące prezydencji obu krajów. Węgierski prezydent podkreślał, że choć szczyt Partnerstwa Wschodniego nie odbędzie się podczas węgierskiej prezydencji, to ten kraj też chce w nim uczestniczyć. "Potwierdziliśmy, że w tym istotnym dla Europy spotkaniu chcemy być współgospodarzami" - dodał.

Także zdaniem Komorowskiego szczyt Partnerstwa Wschodniego to dobry przykład współpracy polsko-węgierskiej. Jak mówił, Polska chciałaby, aby szczyt Partnerstwa potwierdził, że kraje UE angażując się "na różnych kierunkach, przywiązują w dalszym ciągu wagę do działań związanych z pewną wizją Europy na wschód od granic UE".

Partnerstwo Wschodnie - zainaugurowane w 2009 r. - ma na celu zacieśnienie współpracy UE z sześcioma wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią oraz Ukrainą. Partnerstwo nie zakłada członkostwa tych krajów w Unii, przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijną gospodarką i prawem.

bEgpfYOn

Komorowski podkreślił, że w ramach swojej prezydencji Polska chce pogłębić integrację w ramach wspólnej polityki obrony i bezpieczeństwa.

"Elementem pewnej kontynuacji będą wysiłki na rzecz pogłębienia integracji europejskiej w obszarze ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego" - zapowiedział polski prezydent. W tej dziedzinie - jak ocenił - już zdarzyło się wiele dobrego. W tym kontekście prezydent powiedział o budowie systemu przesyłowego i interkonektorów powstających na granicach węgiersko-słowackiej, polsko-czeskiej, polsko-słowackiej.

Węgierski prezydent powiedział, że Bronisław Komorowski 8 kwietnia odwiedzi Węgry. (PAP)

hgt/ la/ gma/

bEgpfYOG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)