Notowania

wiadomości
05.06.2012 16:15

Prezydenci Putin i Hu zapowiadają ściślejszą współpracę, m.in. w ONZ

Prezydenci Rosji i Chin, Władimir Putin i Hu Jintao, zobowiązali się we wtorek do wzmocnienia sojuszu obu krajów zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i dyplomatycznej, a zwłaszcza w ONZ w kwestii trwającego od ponad roku konfliktu w Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydenci Rosji i Chin, Władimir Putin i Hu Jintao, zobowiązali się we wtorek do wzmocnienia sojuszu obu krajów zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i dyplomatycznej, a zwłaszcza w ONZ w kwestii trwającego od ponad roku konfliktu w Syrii.

Putin, który rozpoczął tego dnia trzydniową wizytę państwową w Chinach, zapewnił, że "interesy obu krajów są zbieżne we wszystkich ważnych dziedzinach". Dodał, że Moskwa i Pekin zamierzają "wzmocnić współpracę w ramach wielkich organizacji międzynarodowych: ONZ, G20, BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) oraz Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW)". Putin wyraził też nadzieję na "pogłębienie wzajemnych stosunków".

W obecności obu prezydentów podpisane zostały umowy o współpracy, w szczególności o utworzeniu chińsko-rosyjskiego funduszu inwestycyjnego o wartości 4 mld dolarów.

Obaj przywódcy zadeklarowali zgodność również w kwestii Syrii i zaapelowali o międzynarodowe wsparcie dla planu pokojowego wynegocjowanego przez międzynarodowego wysłannika Kofiego Annana. Jednym z jego postanowień był rozejm obowiązujący formalnie od 12 kwietnia i od tego czasu systematycznie naruszany. W poniedziałek syryjscy rebelianci oświadczyli, że nie są już związani warunkami tego planu, ponieważ siły prezydenta Baszara el-Asada w dalszym ciągu nie przestrzegają ultimatum w sprawie rozejmu, które upłynęło w piątek.

"W kwestii syryjskiej obaj przywódcy oświadczyli, że społeczność międzynarodowa powinna w dalszym ciągu wspierać wysiłki mediacyjne wysłannika Ligi Arabskiej i ONZ Kofiego Annana i oenzetowskiej misji obserwacyjnej, tak by doprowadzić do politycznego rozwiązania problemów w Syrii" - poinformowała państwowa chińska telewizja po spotkaniu Putina i Hu.

Chiny i Rosja, które w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dysponują prawem weta jako jej stali członkowie, w przeszłości blokowały projekty rezolucji potępiające syryjskiego prezydenta Asada i wzywające do jego ustąpienia.

Wcześniej chińskie MSZ wydało oświadczenie, według którego obie strony sprzeciwiają się "zagranicznej interwencji w Syrii oraz siłowej zmianie reżimu".

Wśród tematów Putina i Hu znalazły się także Bliski Wschód, Iran i Półwysep Koreański. "Nasze poglądy są nie tylko zbieżne i harmonijne; najważniejsze, że osiągnęliśmy dobre porozumienie w celu jak najskuteczniejszego rozwiązywania międzynarodowych kryzysów" - głosi oświadczenie rosyjskiego prezydenta po tych rozmowach.

Przy okazji szczytu SzOW rosyjski przywódca spotka się z prezydentami Iranu i Afganistanu - Mahmudem Ahmadineżadem i Hamidem Karzajem. W czwartek Putin przybędzie do Kazachstanu. (PAP)

ksaj/ ap/

11560993 11560533 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz