Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent apeluje o udział w wyborach do PE

0
Podziel się

(dochodzi inf. o pobycie prezydenta w Starogardzie Gd.)

bEhstDuJ

(dochodzi inf. o pobycie prezydenta w Starogardzie Gd.)

5.6.Kościerzyna/Starogard Gdański (PAP) - Do udziału w niedzielnych wyborach do PE zaapelował w piątek w Kościerzynie i w Starogardzie Gdańskim (Pomorskie) prezydent Lech Kaczyński.

Jako kandydata, na którego warto głosować, wskazał Hannę Foltyn- Kubicką, liderkę listy PiS na Pomorzu.

bEhstDuL

"Mam prawo jedną czy dwie osoby w naszym kraju poprzeć" - zwrócił się prezydent do mieszkańców Kościerzyny podczas spotkania na pl. Jana Pawła II. Wskazał imiennie kandydatkę PiS i podkreślił, że jest ona "sprawdzoną patriotką", która "twardo walczy o polskie interesy".

Witając zgromadzonych na Rynku w Starogardzie Gdańskim, prezydent zażartował, że "towarzysząca mu od wczoraj w spotkaniach Foltyn nie jest jego żoną". "Bo były takie pytania, a myślałem, że moja Marylka jest bardziej znana" - dodał.

Oprócz Foltyn-Kubickiej razem z Lechem Kaczyńskim podczas spotkania z mieszkańcami Kościerzyny było także dwoje innych kandydatów z pomorskiej listy PiS do PE: posłanka Jolanta Szczypińska i były wojewoda pomorski Piotr Karczewski.

Apelując o udział w wyborach do PE, L.Kaczyński powiedział, że dobrze byłoby, żeby frekwencją Polska nie była na drugim-trzecim miejscu od końca w Europie.

bEhstDuR

"Apeluję, pójdźcie i dokonajcie wyboru w imię walki o elementarne wolności" - powiedział w Starogardzie.

Prezydent mówił, że w PE toczy się walka o kształt i przyszłość Europy.

"Unia to jest republika arystokratyczna, w której nie wszyscy są równi. My, Polacy, jesteśmy zainteresowani tym, aby Unia nie dzieliła się na tych, którzy są bogaci i biedni, na tych, którzy są starzy i nowi, na tych, którym wolno więcej i wolno mniej" - podkreślił L.Kaczyński.

Prezydent skomentował też niedawną odezwę niemieckiej CDU/CSU ws. wypędzeń. "Najpierw mówiono nam, że Powiernictwo Pruskie jest bez znaczenia, później, że Erika Steinbach jest bez znaczenia, a czy najpotężniejsza partia w Europie i jej oświadczenia też są bez znaczenia? Przecież to żarty" - ocenił L.Kaczyński.

bEhstDuS

Dodał, że ma nadzieję za kilka dni rozmawiać na ten temat z prezydentem Niemiec Horstem Koehlerem. "Chcę postawić tę sprawę, jak to mamy rozumieć. W imię dobrych i partnerskich stosunków" - podkreślił.

Po spotkaniu z mieszkańcami L.Kaczyński złożył kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II, zwiedził miejscowe Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. W sali widowiskowej w Kościerzynie, podczas uroczystości z okazji 20. rocznicy wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 r., L.Kaczyński podziękował wszystkim tym, którzy walczyli o wolną Polskę, a pozostali dziś anonimowi.

"4 czerwca powinien być obchodzony jako dzień zwycięstwa i za rok, w 21. rocznicę, która uchodzi za liczbę szczęśliwą, powinien być obchodzony w jednym miejscu, tym miejscem powinien być Gdańsk.

"Głęboko wierzę, że tak to będzie. Stolicą Polski niepodległej i Solidarności jest Gdańsk i tam władze Rzeczypospolitej spotkają się razem w przyszłym roku"" - powiedział prezydent podczas spotkań z mieszkańcami Kościerzyny i Starogardu Gdańskiego.

bEhstDuT

Wizyta urzędującego prezydenta RP w Starogardzie była trzecią tej rangi w historii tego miasta. Poprzednie były przed II wojną światową. Z tej okazji - jak mówili mieszkańcy - odświeżono Ratusz i cały rynek. "Nigdy centrum nie było tak odnowione" - zauważyli mieszkańcy. "To historyczny moment dla stolicy Kociewia" - tłumaczyli przedstawiciele władz miasta. Na spotkanie przybyło niespełna tysiąc osób.(PAP)

bls/ rop/ ral/ la/ bk/

bEhstDvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)