Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent: chcemy ułatwiać prowadzenie firm rodzinnych

0
Podziel się

#
dochodzą szersze informacje z debaty
#

bErZpEwl

# dochodzą szersze informacje z debaty #

13.11. Warszawa (PAP) - Ponad milion firm w Polsce to firmy rodzinne, one mają ogromny udział w naszym PKB, w liczbie miejsc pracy, w sukcesie gospodarczym kraju - mówił prezydent Bronisław Komorowski. Zapewnił, że w jego kancelarii prowadzone są prace, które mają ułatwiać prowadzenie takich firm.

W środę w Pałacu Prezydenckim zorganizowano - w ramach Forum Debaty Publicznej - konferencję "Społeczne i gospodarcze znaczenie firm rodzinnych". Rodzinni przedsiębiorcy wskazywali, że oczekują od państwa przyjaznego traktowania biznesu, jasnych przepisów, redukcji biurokracji.

bErZpEwn

"Bardzo się cieszę, że jest wola rozmawiania o sprawach, które pasują do dwóch zagadnień ważnych dla mnie strategicznie w czasie mojej prezydentury: rodziny i przedsiębiorczości rozumianej jako szczególna troska wobec małych i średnich przedsiębiorstw" - mówił prezydent, otwierając konferencję.

Podkreślił konieczność polepszania warunków funkcjonowania dla firm rodzinnych. "Mamy świadomość, że jest potrzeba dalszego reformowania ładu gospodarczego właśnie pod kątem potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw" - mówił Komorowski. Wskazał m.in. na system podatkowy i kodeks pracy, przypomniał, że jego kancelaria już rozpoczęła szereg prac w tym kierunku, m.in. skierowała do Sejmu nowelizację ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która - w jego ocenie - ułatwi rozwiązywanie wielu problemów.

Wskazał również na przygotowaną przez kancelarię tzw. zieloną księgę dotyczącą rekomendacji związanych z kierunkiem prac na rzecz poprawienia funkcjonowania prawa.

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz podkreślała, że mówiąc ostatnio wiele o polityce prorodzinnej, mówi się o rodzinie, która wymaga opieki państwa, a warto pokazać, że rodzina "to jest jednostka, która daje, która produkuje, która zabezpiecza".

bErZpEwt

Lipowicz zwróciła uwagę, że państwo mogłoby pomóc firmom rodzinnym w prowadzeniu ich działalności np. tworząc specjalną ścieżkę prawną dla preferencyjnego dziedziczenia tych firm przez następne pokolenia. RPO wskazała, że już dziś taki mechanizm w Polsce występuje i dotyczy gospodarstw rolnych. "Dlaczego przekazywanie firmy rodzinnej rolnej ma mieć większe przywileje niż przekazywanie firmy rodzinnej innej?" - pytała Lipowicz.

Prof. Andrzej Blikle, prezes działającego od 2008 r. Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, podkreślał, że blisko 80 proc. wszystkich firm w kraju to przedsiębiorstwa rodzinne.

"Dajemy ponad 40 proc. wkładu w PKB i generujemy ponad 50 proc. miejsc pracy. Jak pokazały przeprowadzone kilka lat temu badania, europejskie firmy rodzinne, a w tym i polskie, mają większą od innych zdolność przetrwania w trudnych czasach, w szczególności opierania się kryzysom" - mówił Blikle.

Jan Jabłkowski, reprezentujący Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, podkreślał, że rodzinne przedsiębiorstwa "są błogosławieństwem dla gospodarki i społeczeństwa". Według niego główna przewaga firmy rodzinnej nad pozostałymi, polega na tym, że jest to przedsiębiorstwo bardziej stabilne, bardziej odporne na kryzys. "Dlatego, że ma inną perspektywę - nie doraźny zysk, tylko trwanie przez dziesięciolecia" - powiedział dziennikarzom Jabłkowski.

bErZpEwu

Dodał, że atuty firm rodzinnych to także "wsparcie dla seniora, podobnie jak senior jest wsparciem dla firmy oraz dawanie pracy młodzieży". "Czyli dwa może największe problemy społeczne - bezrobocie młodzieży i trudność z emeryturami są przez firmy rodzinne niejako automatycznie rozwiązywane" - powiedział Jabłkowski.

Zwrócił też uwagę, że firmy rodzinne budują swoją markę na zaufaniu, rzetelności i etyce, która wynika z bardzo pragmatycznych pobudek. "Firmie rodzinnej nie opłaca się budować interesów na przekrętach dlatego, że następne pokolenie ma dostać dobry wizerunek, dobra opinię klientów, dostawców, partnerów, pracowników" - ocenił Jabłkowski.

Ryszard Florek z firmy Fakro ocenił, że bariera dla przedsiębiorczości w Polsce to interpretowanie jej jako wyłączny interes przedsiębiorcy, a nie interes państwa. "I tu musi nastąpić zmiana myślenia u decydentów, wówczas wzrost gospodarczy byłby o wiele szybszy" - powiedział Florek.

Konkretna zmiana, jakiej by oczekiwał, to "wpisanie do ustawy o działalności gospodarczej czy innych ustaw, że działalność gospodarcza służy rozwojowi gospodarczemu kraju i powinna być pod szczególną ochroną". "To bardzo ułatwiłoby prowadzenie działalności, bo wtedy np. organy sądowe brałyby to pod uwagę" - ocenił.

bErZpEwv

Polskie prawo nie definiuje firmy rodzinnej jako takiej. Zwyczajowo określenia tego używa się w odniesieniu do przedsiębiorstwa, gdzie co najmniej 51 proc. wartości jest kontrolowane przez osoby ze sobą spokrewnione. (PAP)

js/ bos/ jbr/

bErZpEwO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)