Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro
12.06.2008 11:25

Prezydent Czech krytykuje euro

Vaclav Klaus wątpi, by wspólna waluta zdoła ochronić UE przed skutkami globalizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Prezydent Czech Vaclav Klaus zaatakował na łamach czwartkowego - _ Financial Timesa _ wspólną walutę UE. *
Klaus pisze, że wobec ospałego wzrostu gospodarczego w strefie euro jako całości oraz znacznych różnic we wzroście i poziomie inflacji w poszczególnych państwach nie wiadomo, czy jest co świętować w 10. rocznicę stworzenia wspólnej waluty.

- _ W 1998 roku strefa euro była przede wszystkim projektem politycznym i powszechnie sądzono, że jej fundamenty gospodarcze zostaną stworzone na późniejszym etapie _ - pisze Klaus w dzienniku.

Prezydent Czech zwraca uwagę, że wzrost w strefie euro jest niższy niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych, a produkcja spadła o połowę w stosunku do poziomu osiąganego 20 lat przed powstaniem strefy euro.

Odnosząc się do różnic w poziomie inflacji, Klaus pisze, że - _ państwo o inflacji przekraczającej średnią w strefie jednego kursu wymiany stopniowo traci swą konkurencyjność i vice versa. Na przykład Niemcy zostały wtrącone w deflację, która miała negatywny wpływ na ich wzrost _.

Zdaniem Klausa po powiększeniu strefy euro - _ różnice w inflacji mogą jeszcze wzrosnąć _. Przywołał przykład Słowenii, gdzie w momencie przyjęcia wspólnej waluty w styczniu 2007 roku inflacja wynosiła 1,6 proc., a w marcu wzrosła do 6,9 proc., najwyższego poziomu w strefie euro.

Jego zdaniem - _ wiele problemów strefy euro wynika z wprowadzenia wspólnej waluty w grupie różnorodnych państw, z których każde ma inne interesy i kursy wymiany _.

Klaus uważa, że Unię Europejską może czekać - _ poważny kryzys _ wobec konkurencji ze strony Indii i Chin oraz wzrostu cen surowców, a wspólna waluta w tej sytuacji nie będzie pomocna.

- _ W praktyce euro wykazało, że narzucanie zróżnicowanej ekonomicznie Europie jednolitego bytu drogą decyzji politycznej to par excellence inżynieria polityczna, która nie była bynajmniej korzystna dla wszystkich _ - konkluduje czeski prezydent.

Tagi: euro, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz