Notowania

wiadomości
18.08.2012 16:02

Prezydent Estonii odwiedzi z prywatną wizytą Polskę

We wtorek - na zaproszenie prezydenta Bronisław Komorowskiego - przybędzie do Polski z kilkudniową prywatną wizytą prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves wraz z małżonką

Podziel się
Dodaj komentarz

We wtorek - na zaproszenie prezydenta Bronisław Komorowskiego - przybędzie do Polski z kilkudniową prywatną wizytą prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves wraz z małżonką

"Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił estońską parę prezydencką do rezydencji na Mierzei Helskiej. Wizyta potrwa do 24 sierpnia" - poinformował PAP odpowiedzialny za sprawy zagraniczne prezydencki minister Jaromir Sokołowski. Podczas wizyty pary prezydenckie Polski i Estonii odwiedzą m.in. Gdańsk.

"Wizyta ma charakter prywatny, ale będzie też okazją do rozmów politycznych" - zaznaczył Sokołowski. Rozmowy dotyczyć będą m.in. współpracy bałtyckiej i kwestii bezpieczeństwa, w tym Baltic Air Policing.

Państwa bałtyckie nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego, dlatego misję obrony ich przestrzeni powietrznej przejął w 2004 r. Sojusz Północnoatlantycki. W tym roku sojusznicy postanowili bezterminowo przedłużyć misję Baltic Air Policing. W bazie na Litwie stacjonują obecnie cztery polskie MiG-i-29 i 99 osób personelu, w tym sześciu pilotów. Majowy szczyt NATO w Chicago potwierdził utrzymanie misji w przyszłości.

Komorowski i Ilves - zaznaczył Sokołowski - będą też mówić o kwestiach europejskich, m.in. o kryzysie gospodarczym i "jego możliwym wpływie na dalszy proces integracji europejskiej" oraz o unijnym budżecie na lata 2014-2020, ze szczególnym uwzględnieniem polityki spójności.

Tematem rozmów będzie także współpraca energetyczna i transportowa. Rail Baltica to projekt linii kolejowej, będącej, wraz z połączeniem drogowym Via Baltica, elementem transeuropejskiego korytarza transportowego, łączącego Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki. Planowana w Polsce Rail Baltica ma mieć 341 km trasy kolejowej, z czego 172 km linii dwutorowej i 169 km linii kolejowej jednotorowej. Pociągi będą mogły jeździć tą trasą z prędkością ok. 160 km na godzinę.

Kraje Bałtyckie chcą przyłączyć się do europejskiego systemu gazociągów za pomocą powstającego gazowego interkonektora z Polską. Operatorzy gazociągów podpisały już umowę na sporządzenie studium wykonalności gazociągu, które powinno być gotowe w pierwszym kwartale 2013 r. (PAP)

ajg/ mok/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz