Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Estonii z prywatną wizytą w Polsce

0
Podziel się:

Pięciodniową prywatną wizytę w Polsce rozpoczął we wtorek w Gdańsku prezydent
Estonii Toomas Hendrik Ilves. W towarzystwie prezydenta Bronisława Komorowskiego estoński gość
spacerował po Głównym Mieście. Obaj politycy odwiedzą też Sopot i Gdynię.

Pięciodniową prywatną wizytę w Polsce rozpoczął we wtorek w Gdańsku prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves. W towarzystwie prezydenta Bronisława Komorowskiego estoński gość spacerował po Głównym Mieście. Obaj politycy odwiedzą też Sopot i Gdynię.

Toomas Hendrik Ilves wraz z małżonką i 9-letnią córką przybył do Polski na zaproszenie Bronisława Komorowskiego do rezydencji prezydenckiej na Mierzei Helskiej.

"Wizyta potrwa do 24 sierpnia. Ma ona charakter prywatny, ale będzie też okazją do rozmów politycznych" - poinformował PAP odpowiedzialny za sprawy zagraniczne prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Para prezydencka Estonii wraz z dzieckiem oraz prezydent Komorowski i jego małżonka Anna przespacerowali ulicą Długą, zwiedzili Dom Uphagena i Dwór Artusa. Na ulicy Mariackiej weszli do sklepu z bursztynową biżuterią. Obie pary prezydenckie przeszły wzdłuż Motławy, skąd odpłynęły łodzią Straży Granicznej (produkcji estońskiej) w kierunku Sopotu i Gdyni.

Po drodze mijać będą Westerplatte i Naftoport. W Sopocie zaplanowana spacer po molo, a w Gdyni po Skwerze Kościuszki.

"Gdynia to +oczko w głowie+ pana prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezydent chce pokazać to udane polskie marzenie, zrealizowane w okresie międzywojennym, a teraz doskonale się rozwijające" - powiedział dziennikarzom Sokołowski.

W środę pary prezydenckie odwiedzą Hel. W następnych dniach będą odpoczywać w ośrodku prezydenckim na Helu.

Prezydencki minister zaznaczył, że Komorowski spotyka się z prezydentem Estonii regularnie. Ostatnie ich spotkanie miało miejsce w kwietniu tego roku przed szczytem NATO w Chicago.

Rozmowy obu polityków dotyczyć będą m.in. współpracy bałtyckiej i kwestii bezpieczeństwa, w tym Baltic Air Policing.

Państwa bałtyckie nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego, dlatego misję obrony ich przestrzeni powietrznej przejął w 2004 r. Sojusz Północnoatlantycki. W tym roku sojusznicy postanowili bezterminowo przedłużyć misję Baltic Air Policing. W bazie na Litwie stacjonują obecnie cztery polskie MiG-i-29 i 99 osób personelu, w tym sześciu pilotów. Majowy szczyt NATO w Chicago potwierdził utrzymanie misji w przyszłości.

Komorowski i Ilves - zaznaczył Sokołowski - będą też mówić o kwestiach europejskich, m.in. o kryzysie gospodarczym i "jego możliwym wpływie na dalszy proces integracji europejskiej" oraz o unijnym budżecie na lata 2014-2020, ze szczególnym uwzględnieniem polityki spójności.

Tematem rozmów będzie także współpraca energetyczna i transportowa. Rail Baltica to projekt linii kolejowej, będącej wraz z połączeniem drogowym Via Baltica elementem transeuropejskiego korytarza transportowego, łączącego Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki. Planowana w Polsce Rail Baltica ma mieć 341 km trasy kolejowej, z czego 172 km linii dwutorowej i 169 km linii kolejowej jednotorowej. Pociągi będą mogły jeździć tą trasą z prędkością ok. 160 km na godzinę.

Kraje Bałtyckie chcą przyłączyć się do europejskiego systemu gazociągów za pomocą powstającego gazowego interkonektora z Polską. Operatorzy gazociągów podpisały już umowę na sporządzenie studium wykonalności gazociągu, które powinno być gotowe w pierwszym kwartale 2013 r.(PAP)

rop/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)