Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Komorowski na obchodach 85-lecia Azotów Tarnów

0
Podziel się:

#
Dochodzą następne wypowiedzi prezydenta Komorowskiego
#

# Dochodzą następne wypowiedzi prezydenta Komorowskiego #

09.10. Tarnów (PAP) - Bronisław Komorowski uczestniczył we wtorek w uroczystościach związanych z obchodami 85-lecia Azotów Tarnów, jednej z największych w Polsce firm chemicznych. Prezydent odsłonił pomnik przedwojennego dyrektora przedsiębiorstwa, Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego, przedwojennego wicepremiera i ministra skarbu, stanął na skwerze przed główną siedzibą firmy. W latach 1931-35 był on jednym z pierwszych dyrektorów ówczesnej Państwowej Fabryki Związków Azotowych. Twórcą pomnika jest artysta rzeźbiarz prof. Stanisław Szwechowicz.

Wizerunek Kwiatkowskiego odsłonił prezydent Bronisław Komorowski wspólnie z wnuczką przedwojennego dyrektora, Julitą Maciejewicz-Ryś.

Komorowski zaznaczył, że w zasadzie jest to drugi pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego, bowiem pierwszym są same Zakłady Azotowe w Tarnowie. "Ten pomnik świadczy o tym, że trwa dobra pamięć o Eugeniuszu Kwiatkowskim, który jest uosobieniem pewnej postawy tamtego pokolenia, któremu udało się nie tylko odzyskać niepodległość, ale również ją w sposób rozsądny, mądry, wycelowany w daleką przyszłość zagospodarowywać" - mówił.

Według prezydenta wizerunek Polaka "romantycznego patrioty", warto uzupełniać także o postawy patriotyzmu "takiego, jaki niósł przez swoje życie Eugeniusz Kwiatkowski". "Romantyzmu byśmy powiedzieli inżynierskiego, gospodarczego. Patriotyzmu pracy, patriotyzmu marzącego i pracującego na rzecz nowoczesności Polski" - zaznaczył prezydent.

"O mało kim z tego pokolenia możemy powiedzieć, tak jak o Eugeniuszu Kwiatkowskim, że zastał Polskę leśno-polną, a uruchomił jej przekształcanie w zbrojną i przemysłową" - podkreślił Komorowski.

Wcześniej prezydent w siedzibie tarnowskiej spółki wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami dyrekcji firmy, lokalnych władz i organizacji społecznych. "Dzisiaj nam wszystkim trzeba przypomnienia patriotyzmu pracy, bo praca nam dziś jest potrzebna. Dobra praca, dobrze zorganizowana, ale także i ambitna, jeśli chodzi o zamysł, by czynić polską gospodarkę zamożniejszą, nowocześniejszą, coraz bardziej atrakcyjną" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że decyzja sprzed 85 lat była tak naprawdę pierwszą decyzją wyznaczającą kierunek polskiej ambicji zbudowania nowoczesnego przemysłu. "Jest tu (w Tarnowie - PAP) świadomość dobrej i twórczej pracy, która będzie decydowała o tym, jak będzie funkcjonował Tarnów, jego mieszkańcy, cały region, cała Polska. Te ambicje sprzed 85 lat powinny stanowić wyznacznik kierunku wspólnego działania" - wskazał Komorowski.

Podczas pobytu w małopolskim mieście prezydent Komorowski wziął udział w święcie pracowników tarnowskich Azotów, podczas którego wręczono odznaczenia państwowe oraz odznaki "Zasłużony dla zakładów". Po raz pierwszy przyznana została też statuetka Eugeniusza Kwiatkowskiego osobie szczególnie zasłużonej na rzecz firmy. Otrzymał ją b. minister skarbu państwa Aleksander Grad.

Komorowski podczas uroczystości podziękował pracownikom nie tylko za pamięć o Eugeniuszu Kwiatkowskim i początkach zakładu, ale także za "obecną pracę na rzecz utrzymania zakładów w odpowiedniej kondycji, na rzecz odważnych decyzji zmieniających ich organizację, zasady funkcjonowania z zamysłem, aby także w przyszłości miały się jak najlepiej i były zdolne do konkurowania na świecie".

Prezydent podziękował też Gradowi za działania związane z prywatyzacją Azotów Tarnów, a następnie tworzeniem wokół nich silnej grupy chemicznej. "Dziękuję za to, że w odpowiednim momencie, w odpowiedni sposób, w otoczeniu odpowiednich ludzi miał odwagę do podejmowania ważnych, odważnych i potrzebnych decyzji" mówił.

Budowa Państwowej Fabryki Związków Azotowych, obecnie Azotów Tarnów, rozpoczęła się w maju 1927 roku. Zakład powstał na terenie podtarnowskich wsi Świerczków i Dąbrówka Infułacka. Głównym inicjatorem budowy silnego ośrodka przemysłu azotowego był prof. Ignacy Mościcki - światowej sławy chemik, późniejszy prezydent RP.

Fabryka rozpoczęła produkcję z końcem 1929 r. Jej uroczystego otwarcia dokonano 18 stycznia 1930 r. w obecności ówczesnego prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

Obecnie Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Po przeprowadzeniu procesu konsolidacji w skład grupy kapitałowej, w której podmiotem dominującym są Azoty Tarnów, wchodzą m.in. Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu oraz Zakłady Chemiczne Police. Obecnie trwają działania zmierzające do konsolidacji grupy z Zakładami Azotowymi Puławy.

Jak podkreślił podczas uroczystości prezes Azotów Tarnów Jerzy Marciniak, konsolidacja polskiej chemii i rozwój grupy kapitałowej, to kontynuacja idei i myśli wielkich przedwojennych twórców polskiego przemysłu chemicznego. (PAP)

rgr/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)