Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Komorowski o sytuacji w Libii i na Bliskim Wschodzie

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski o sytuacji w Libii (w radiowej
Trójce):

bEgubpfp

Prezydent Bronisław Komorowski o sytuacji w Libii (w radiowej Trójce):

"Niewątpliwie Afryka Północna zaskoczyła cały świat zachodni. Powtórzyło się to, co sami przerabialiśmy na przełomie lat 80. i 90., kiedy nikt nie przewidział upadku Związku Radzieckiego, końca komunizmu itd. Według mnie Europa jest zaskoczona tymi procesami, musi się do nich jakoś odnieść i widać, że przychyla się w pełni na stronę poglądu, że to jest jednak wielka szansa na gigantyczną zmianę w świecie arabskim, którą trzeba wspierać. Pytanie jest jak.

Wydaje mi się, że myślenie absolutnej większości polityków europejskich i światowych kieruje się nie w stronę urządzania świata arabskiego za Arabów, tylko dania im szansy i wsparcia. Uważam, że Polska może pokazywać także pozytywne przykłady z własnego doświadczenia, kiedy zmiana ustroju nastąpiła w sposób pokojowy.

bEgubpfr

Cieszę się, że wielu polityków europejskich odchodzi od (...) ściskania dłoni Kadafiemu i myślenia o problemie świata arabskiego tylko z punktu widzenia dwóch czynników - gospodarczych interesów związanych z ropą i gazem i leku przed imigracją arabską do Europy.

Dzisiaj Europa stanęła w obliczu (...) wyzwania, jak pomóc demokratyzowaniu się tamtych krajów. Według mnie ostatnie wydarzenia świadczą o tym, że nasz pogląd na mentalność świata islamu powinien ulec daleko idącej zmianie. To, co się ujawniło w świecie arabskim, świadczy o tym, że nowe pokolenie w wielu krajach arabskich chce modelu demokracji bliskiego standardom świata zachodniego; że dojrzała wielka zmiana pokoleniowa, mentalna, zmiana poglądów politycznych". (PAP)

laz/ par/ bk/

bEgubpfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)