Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Komorowski odznaczył abp. Nossola i prof. Simonides

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył we wtorek Krzyżem Wielkim Orderu
Odrodzenia Polski abp. Alfonsa Nossola oraz Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski prof.
Dorotę Simonides. Odznaczenia wręczono w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie.

bEpXNLkl

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył we wtorek Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski abp. Alfonsa Nossola oraz Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski prof. Dorotę Simonides. Odznaczenia wręczono w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie.

Abp Nossol odznaczony został za wybitne zasługi i zaangażowanie w sprawy ekumenizmu i jedności chrześcijan, a także za działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego oraz osiągnięcia w pracy duszpasterskiej, naukowej i dydaktycznej.

Prof. Simonides zaś za za wybitne osiągnięcia w badaniu i popularyzowaniu historii i kultury Śląska, a także za zasługi w działalności naukowej, społecznej i publicznej.

bEpXNLkn

Podczas uroczystości w Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odznaczeni zostali również kombatanci: Dariusz Dyba, Romuald Markiewicz, Tadeusz Mróz oraz Henryk Syndorf. Uhonorowano ich za zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość państwa polskiego w latach 1939-1956.

Prezydent podkreślił, że cieszy się, iż na Opolszczyźnie może w imieniu całego narodu odznaczyć tych, których udziałem był trudny los żołnierski i trudny los konspiratora. "Ale również tych, którzy mają wielki wkład w proces pojednania, w proces budowania dobrych, cywilizowanych relacji, w tym szczególnym miejscu, jakim jest Opolszczyzna" - mówił.

Komorowski dodał, że odznaczenia zostały wręczone w szczególnym dniu. "Dziś jest 17 września, data szczególna, która wraz z datą 1 września 1939 tworzy szczególną klamrę czasu, w którym podpalono świat, podpalono Polskę i Europę, ze wszystkimi dramatycznymi skutkami zarówno dla narodu polskiego, jaki i innych narodów, także dla narodu niemieckiego" - mówił.

"Wiemy, że nie tylko upływ czasu pozwoli na zwycięstwo dobra nad złem (...). Dziś świadomie pracujemy na to, by nasz świat był światem szacunku dla ludzi o odrębnych kulturach, często odrębnych językach. Uczymy się nawzajem szacunku i budowania lepszej przyszłości. Jest dla mnie źródłem ogromnej satysfakcji, że mogę podziękować w imieniu Polski księdzu arcybiskupowi Nossolowi i prof. Simonides za niezwykłe dzieło pojednania i budowania lepszej przyszłości" - powiedział prezydent.

bEpXNLkt

Abp Nossol podkreślił, że mieszkańców Opolszczyzny zawsze nurtowała kwestia dialogu. "My w dialogu widzimy język macierzysty ludzkości, który pomaga z nieprzyjaciół uczynić przeciwników, a przeciwników przekształcić w przyjaciół. I to nam się w dużej mierze tutaj udaje" - mówił.

Dodał, że w dzisiejszym świecie pokój nie powinien być osiągany w wyniku walki, bo - jak mówił - "wywalczyć można pokój cmentarny". "Pokój, który nas czyni szczęśliwymi, to pokój oparty na czynieniu prawdy w miłości na co dzień" - podkreślił.

Abp Nossol, biskup senior diecezji opolskiej, jest uznanym teologiem i orędownikiem pojednania polsko-niemieckiego. Duchowny został mianowany biskupem opolskim 25 czerwca 1977 r. Był wówczas najmłodszym biskupem diecezjalnym w Polsce (dwa miesiące po nominacji kończył 45 lat).

12 listopada 1999 r. papież Jan Paweł II wyniósł go do godności arcybiskupa. Przez wiele lat przewodniczył Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu (obecnie: Rada ds. Ekumenizmu), był członkiem Rady Stałej. W Watykanie był m.in. członkiem Sekretariatu ds. Niewierzących i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W 1989 r. hierarcha przewodniczył historycznej Mszy Pojednania w Krzyżowej (Dolnośląskie), w której uczestniczyli ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Abp Nossol jest profesorem teologii; doktorem honoris causa wielu uczelni w Polsce i zagranicą.

bEpXNLku

Etnolog, folklorystka i wieloletnia senator ziemi opolskiej prof. Dorota Simonides jest cenioną specjalistką w zakresie kultury ludowej Śląska. Profesor to również zasłużona działaczka społeczna i polityczna. W latach 1980-1985 była posłanką VIII kadencji Sejmu PRL, należała do klubu parlamentarnego Stronnictwa Demokratycznego. Głosowała wówczas przeciwko delegalizacji "Solidarności".

W latach 1990-2005 była senatorem. Profesor była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność naukową, społeczną i polityczną. Wśród odznaczeń ma na swoi koncie również Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. To najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane obcokrajowcom, profesor otrzymała za wkład w pojednanie polsko-niemieckie.(PAP)

pdo/ mok/ ura/

bEpXNLkO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)