Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Komorowski w Katowicach w rocznicę wybuchu II wojny

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach 72. rocznicy
wybuchu II wojny światowej pod Wieżą Spadochronową w Katowicach. Powiedział, że należy oddać hołd
tym, którzy mieli odwagę i determinację w walce o wolność Polski i w walce o polski Śląsk.

bEitKdQl

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod Wieżą Spadochronową w Katowicach. Powiedział, że należy oddać hołd tym, którzy mieli odwagę i determinację w walce o wolność Polski i w walce o polski Śląsk.

Pod Wieżą Spadochronową - jednym z najważniejszych symboli drugiej wojny - w Katowicach zgromadziło się w czwartek ok. tysiąca harcerzy, uczniów klas wojskowych i policyjnych.

Obrona ok. 50-metrowej stalowej wieży w katowickim Parku Kościuszki to najbardziej znany epizod katowickiego września 1939 roku. Opisał ją w wydanej w 1947 r. powieści pt. "Wieża Spadochronowa" Kazimierz Gołba. Zgodnie z relacją autora, 4 września, gdy Niemcy przełamali linię obrony, na drodze do centrum Katowic stanęła im garstka harcerzy na Wieży Spadochronowej. Harcerze w wieku od 12 do 20 lat bronili się, a ich ciała Niemcy mieli potem zrzucić z wieży.

bEitKdQn

Prezydent Bronisław Komorowski w trakcie uroczystego apelu Wieżę Spadochronową nazwał miejscem "uświęconym harcerską krwią".

"Trzeba pamiętać o tej dramatycznej obronie, trzeba pamiętać o ludziach, którzy w sytuacji beznadziejnej dali swoją postawą, swoją walką, ten szczególny wymiar harcerskiej myśli, że wszystko to Polska" - powiedział prezydent.

Dodał, że chciałby "w tym szczególnym miejscu i szczególnym dniu, jakim jest rocznica wybuchu wojny, tej strasznej wojny 39 roku, pochylić nisko czoło przed tymi, którzy mieli odwagę i mieli determinację w walce o wolność Polski do końca i walce o polski Śląsk do końca".

Zdaniem prezydenta "to jest szczególnie ważne wtedy, kiedy niektórzy podają w wątpliwość patriotyzm polski Ślązaków albo niektórzy gdzieś tracą swoją świadomość pomiędzy Oberschlesien a Górnym Śląskiem". "I jest szczególnie ważne, abyśmy wszyscy potrafili odwoływać się do tej tradycji, której symbolem jest Wieża Spadochronowa, i harcerze, i powstańcy śląscy, którzy tu walczyli o polski Śląsk w 39 roku" - zaznaczył.

bEitKdQt

Prezydent Katowic Piotr Uszok powiedział PAP, że "te słowa były bardzo potrzebne" i "zostały dobrze przyjęte" przez wielu uczestników tego spotkania. Ocenił je jako "znaczące słowa w znaczącym miejscu". Dodał, że słowa prezydenta Komorowskiego zostaną "na długo zapamiętane".

Pod Wieżę Spadochronową prezydent przybył wraz z małżonką Anną Komorowską.

Pod koniec uroczystości harcerze wraz z parą prezydencką utworzyli krąg, trzymając się za ręce. Zrobili sobie także wspólne zdjęcie.

W ramach wizyty w województwie śląskim Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystej inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Słotwinie oraz w obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zorganizowanych w Węgierskiej Górce i Katowicach. (PAP)

bEitKdQu

ktp/ abe/ gma/

bEitKdQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)