Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: należy podnosić jakość nauczania na uczelniach

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński uważa, że najbliższe 10 lat w szkolnictwie wyższym
powinno być poświęcone podnoszeniu jakości nauczania na uczelniach. Prezydent mówił o tym w swoim
wykładzie inauguracyjnym w poniedziałek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w
Warszawie.

Prezydent Lech Kaczyński uważa, że najbliższe 10 lat w szkolnictwie wyższym powinno być poświęcone podnoszeniu jakości nauczania na uczelniach. Prezydent mówił o tym w swoim wykładzie inauguracyjnym w poniedziałek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Lech Kaczyński przypomniał, że Polska ma najwyższy w Europie wskaźnik liczby studentów. Jednocześnie zaznaczył, że "eksplozja edukacyjna jest jednym z największych sukcesów ostatnich 20 lat". Teraz jednak - zdaniem prezydenta - należy położyć nacisk na jakość studiów.

Jak mówił Kaczyński, przed polskim szkolnictwem wyższym stoją takie zadania, jak m.in. zwiększanie liczby studentów studiów stacjonarnych w stosunku do studentów studiów niestacjonarnych, a także stopniowa konsolidacja uczelni.

Lech Kaczyński opowiedział się również za powołaniem na uczelniach wybranych kierunków i wydziałów o szczególnie wysokim poziomie studiów. Jak tłumaczył, chodzi mu o studia "o szczególnym trybie przyjmowania na nie i szczególnym trybie wymagań", których absolwenci niemal automatycznie przechodziliby na studia doktoranckie.

"Polska potrzebuje jak największej grupy ludzi szczególnie dobrze wykształconych" - podkreślił.

Prezydent wręczył świeżo immatrykulowanym studentom i doktorantom indeksy.

Poniedziałkowa inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego połączona była z uroczystością jubileuszu 55-lecia utworzenia Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i 10-lecia przekształcenia jej w UKSW. W uroczystości uczestniczyli m.in. ordynariusz archidiecezji warszawskiej abp Kazimierz Nycz, który jako Wielki Kanclerz sprawuje pieczę nad wydziałami nauk kościelnych UKSW, i nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Lech Kaczyński odznaczył Orderami Odrodzenia Polski osoby zasłużone dla UKSW. Krzyże Oficerskie OOP otrzymali: bp Stanisław Stefanek, rektor UKSW ks. prof Ryszard Rumianek i ks. prof Kazimierz Szymonik. Wśród odznaczonych Krzyżem Kawalerskim OOP był m.in. ks. prof. Roman Bartnicki - pierwszy rektor UKSW.

Z kolei Senat uczelni przyznał prezydentowi Złoty Medal Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Medal wręczony w poniedziałek jest pierwszym takim odznaczeniem w dziejach uczelni - nosi numer 1. Lech Kaczyński dziękując za to wyróżnienie przypomniał, że w przeszłości był jednym z pracowników naukowych UKSW.

Akademia Teologii Katolickiej została powołana w 1954 r. decyzją Rady Ministrów po usunięciu Wydziału Teologicznego z Uniwersytetu Warszawskiego. Później dołączony został do niej Wydział Teologiczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W pierwszym roku akademickim na ATK studiowały 423 osoby na trzech wydziałach: Teologicznym, Prawa Kanonicznego i Filozofii Chrześcijańskiej. Pracowników naukowo-dydaktycznych było 59.

W 1999 r. ATK została przekształcona w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczelnia miała wtedy sześć wydziałów i blisko 10 tys. studentów. Obecnie UKSW ma dziewięć wydziałów (Teologiczny, Prawa Kanonicznego, Filozofii Chrześcijańskiej, Nauk Historycznych i Społecznych, Prawa i Administracji, Nauk Humanistycznych, Nauk Pedagogicznych, Matematyczno-Przyrodniczy oraz Biologii i Nauk o Środowisku), 26 kierunków studiów, 11 kierunków z prawem do nadawania stopnia doktora i 6 kierunków z prawem do nadawania stopnia doktora habilitowanego. Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych uczy się na UKSW blisko 17 tys. studentów.

"Dobrze wiemy, jakie były zamierzenia władz PRL, które zgodziły się na utworzenie Akademii Teologii Katolickiej. Powołana uczelnia miała pełnić rolę swojego rodzaju konia trojańskiego w Kościele. Plany te jednak nie spełniły się. ATK nie pozwoliła się zniewolić, stając się prawdziwą uczelnią i centrum poważnych studiów teologicznych, filozoficznych, prawniczych i historycznych" - mówił podczas poniedziałkowej uroczystości rektor UKSW ks. prof. Ryszard Rumianek. (PAP)

dsr/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)