Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: niezawetowane ustawy zdrowotne wejdą w życie

0
Podziel się:

Twierdzenie, że zawetowanie ustawy
wprowadzającej reformę służby zdrowia powoduje, że również ustawy
zdrowotne, które zostały podpisane nie wejdą w życie to - zdaniem
prezydenta Lecha Kaczyńskiego - szukanie "dziury w całym". W jego
ocenie, niezawetowane ustawy wejdą w życie.

Twierdzenie, że zawetowanie ustawy wprowadzającej reformę służby zdrowia powoduje, że również ustawy zdrowotne, które zostały podpisane nie wejdą w życie to - zdaniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego - szukanie "dziury w całym". W jego ocenie, niezawetowane ustawy wejdą w życie.

W środę prezydent zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o zoz-ach (która dotyczyła przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego), o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia.

Rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb powiedział, że w ustawie wprowadzającej zostały określone terminy wejścia w życie pięciu pozostałych ustaw zdrowotnych. "Jej zawetowanie sprawia, że ustawy nie mają terminów, od których zaczęłyby obowiązywać. Prawnicy pana prezydenta musieli o tym wiedzieć. Podpisanie ustaw odbieramy jako manifestację polityczną" - dodał.

Zdaniem prezydenta nieprawdą jest, że podpisane przez niego ustawy: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia oraz o konsultantach w ochronie zdrowia nie wejdą w życie z powodu jego weta do ustawy wprowadzającej reformę.

Jak powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Opolu każda ustawa zawiera w przepisach końcowych datę wejścia w życie, a jeśli nie ma takiej daty to - jego zdaniem - wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

"Takie są nasze reguły konstytucyjne. To jest szukanie dziury w całym" - stwierdził Lech Kaczyński.

Rację prezydentowi przyznaje konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek. Jak powiedział PAP, jeśli w ustawie nie ma terminu wejścia jej w życie to zwyczajowo zaczyna ona obowiązywać w dwa tygodnie po opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw.

Konstytucjonalista zwraca jednak uwagę, że wcześniejsze wejście w życie reformy może powodować komplikacje, bo np. może ona nie być dostatecznie przygotowana. (PAP)

stk/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)