Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent odwiedził byłe więzienie w Pułtusku; obecnie hospicjum

1
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził w poniedziałek byłe więzienie w
Pułtusku, obecnie przekształcone w hospicjum Caritas; prezydent w latach 70. znalazł się w tym
więzieniu po manifestacji 11 listopada.

*Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził w poniedziałek byłe więzienie w Pułtusku, obecnie przekształcone w hospicjum Caritas; prezydent w latach 70. znalazł się w tym więzieniu po manifestacji 11 listopada. *

"Odwiedziłem to miejsce ze względu na osobiste przeżycia związane z krótkim pobytem w więzieniu w Pułtusku, w związku z uczestniczeniem i organizowaniem przeze mnie w latach 70. manifestacji związanej z 11 listopada - Święta Niepodległości, co wtedy było solą w oku władzy" - powiedział prezydent.

Komorowski dodał, że widzi po tym miejscu, że Polska, Pułtusk zmienia się na lepsze. "Tam, gdzie było więzienie, tam gdzie budynek był zagrabiony swego czasu Kościołowi, służy dziś hospicjum - ludziom chorym i cierpiącym" - zaznaczył.

Prezydent zauważył, że tak pięknie odnowiony budynek, może stanowić "jeden z klejnotów architektury Pułtuska, który jest sam w sobie pięknym i wspaniałym miastem". Pogratulował też władzom miasta, miejscowemu proboszczowi, że udało im się "ten kawałek Polski uczynić piękniejszym".

Prezydent wspominał, że został osadzony ze zwykłymi kryminalistami. "Czasami byli to ludzie ciekawi i z dużą wiedzą" - podkreślił. Jak dodał, jeden ze współwięźniów, wiedząc, że jest więźniem politycznym, pocieszał go: "Słuchaj, ty się nie przejmuj. Tu już raz rozbili to więzienie".

Jak zaznaczył prezydent, przez kilkadziesiąt lat trwała pamięć o akcji z okresu powojennej, konspiracyjnej partyzantki antykomunistycznej, która więzienie w Pułtusku rozbiła.

Dodał, że pamięć o tym wydarzeniu trwała i znalazła swój wyraz w tablicy pamiątkowej. Tablica upamiętnia uwolnienie 47 więźniów politycznych z pułtuskiego więzienia przez oddział zbrojny WiN w listopadzie 1946 r.

"Cieszę się, że dziś to miejsce służy budowie pamięci o wszystkich niezwykłych elementach historii Pułtuska i całej Polski. Jest tablica, jest pamięć, jest piękne miejsce, które dziś nikogo nie straszy, a dla wielu może być bardzo ważnym punktem odniesienia i miejscem istotnej pomocy" - powiedział Komorowski. (PAP)

skz/sdd/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Polak.
9 miesięcy temu
szkoda zes tam nie zostal na stale.....