Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zawodzie lekarza

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński podpisał
nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty -
poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Nowelizacja przewiduje, że wynagrodzenie lekarzy rezydentów ma wynosić nie mniej niż 70 proc. średniej krajowej.

O jej zawetowanie apelowali do prezydenta rezydenci oraz OZZL.

Ustawa dostosowuje do prawa Unii Europejskiej przepisy dot. uznawania kwalifikacji lekarzy z nowych krajów UE, nowelizuje także zapisy dotyczące odbywania specjalizacji przez lekarzy. Znajduje się tam także nowa regulacja określająca wysokość płacy zasadniczej dla lekarza odbywającego specjalizację w formie tzw. rezydentury.

Młodzi lekarze zaapelowali w lutym do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by zawetował ustawę. Chcieli, żeby znalazł się w niej zapis, że ich wynagrodzenia będą równe średniej krajowej.

W marcu z takim samym apelem do prezydenta zwrócił się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, który postulował, by płaca lekarza rezydenta odpowiadała 200 proc. średniej płacy krajowej za poprzedni rok. Zdaniem związkowców połowę tej kwoty powinno opłacać, jak dotychczas, Ministerstwo Zdrowia, a połowę - szpitale, gdzie rezydenci pracują w czasie specjalizacji.

Młodzi lekarze obawiają się, że niski wskaźnik zarobków sprawi, że w przyszłości nie będą one wzrastały np. z powodu braku wystarczającej ilości środków. Z kolei związkowcy są przekonani, że choć ustawa przewiduje, że wskaźnik 70 proc. jest tylko minimalną wartością i minister może ustalić płacę rezydenta na wyższym poziomie, to w praktyce będzie to wskaźnik tak minimalny, jak i maksymalny.

OZZL zwracał także uwagę, że płaca rezydenta jest jedynym jednoznacznie określonym minimalnym wynagrodzeniem dla lekarzy, co stanowi odniesienie dla płac także innych lekarzy w Polsce - jest granicą, do której można zaniżyć płace lekarzy specjalistów.

Podczas prac w parlamencie PiS zgłaszał do noweli poprawkę, w myśl której minimalne wynagrodzenie lekarzy rezydentów wynosiłoby 100 proc. średniej krajowej, jednak nie uzyskała ona poparcia ani w Sejmie, ani Senacie.

Pod koniec stycznia na Konferencji Ogólnopolskiego Zjazdu Młodych Lekarzy, rezydenci zapowiadali, że jeśli do końca marca nie otrzymają gwarancji na wzrost płac do wysokości 100 proc. średniej krajowej, przeprowadzą ogólnopolską akcję protestacyjną.

W Polsce jest około 7,5 tys. rezydentów, czyli lekarzy, którzy po ukończeniu studiów odbywają specjalizację finansowaną z budżetu państwa. (PAP)

akw/ malk/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)