Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu postępowania
cywilnego; zakłada ona dłuższy termin na wznowienie postępowania w sprawach gospodarczych, jeśli
przyczyną tego jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego; zakłada ona dłuższy termin na wznowienie postępowania w sprawach gospodarczych, jeśli przyczyną tego jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Sejm uchwalił nowelizację 25 lutego.

Zgodnie z ustawą, jeśli TK orzekł o niezgodności z ustawą zasadniczą przepisu, na podstawie którego wydano wyrok, zakończone postępowanie będzie można wznowić w okresie do pięciu lat od uprawomocnienia się tego wyroku. Dotychczas termin ten wynosił dwa lata.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, dotychczasowy przepis - choć uzasadniany potrzebą stabilizacji obrotu gospodarczego - ograniczał możliwość wznowienia konkretnych postępowań. "Jest to zatem rozwiązanie krzywdzące dla strony, jako że może zostać pozbawiona sposobności dochodzenia swych praw z przyczyn de facto od niej niezależnych, a zwłaszcza ze względu na czas trwania postępowania przed Trybunałem" - głosiło uzasadnienie zmian.

Na potrzebę zmiany tego zapisu zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w październiku 2009 r. Odpowiedni artykuł konstytucji głosi, iż "orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe (...) stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania". (PAP)

kno/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.