Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku
akcyzowym, która zmienia zasady opodatkowania tym podatkiem wyrobów węglowych - poinformowała w
poniedziałek w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

bEpOjRCJ

*Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zmienia zasady opodatkowania tym podatkiem wyrobów węglowych - poinformowała w poniedziałek w komunikacie Kancelaria Prezydenta. *

W komunikacie podano, że projekt nowelizacji przygotowali posłowie, a w trakcie prac w parlamencie uległ on istotnym zmianom. "Zasadniczym kierunkiem tych zmian była rezygnacja z wyeliminowania z systemu prawnego instytucji tzw. pośredniczącego podmiotu węglowego i przeniesienia obowiązków ewidencyjnych na nabywców finalnych" - napisano.

Ponadto, w toku prac w Sejmie do ustawy dodano przepis upoważniający ministra finansów do wydania rozporządzenia określającego normy dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych.

bEpOjRCL

"Podstawowym celem ustawy jest zmiana zasad opodatkowania wyrobów węglowych podatkiem akcyzowym, w szczególności poprzez zniesienie części obowiązków instrumentalnych" - wyjaśniono w komunikacie. Według autorów zmian, obecne przepisy w tym zakresie sprawiają poważne trudności zarówno przedsiębiorstwom jak i organom podatkowym. Problemy dotyczą przede wszystkim opodatkowania strat wyrobów węglowych powstających u podmiotów zużywających wyroby węglowe i korzystających ze zwolnienia od akcyzy oraz obowiązków nałożonych na te podmioty.

"W związku z powyższym zakłada się zmianę definicji legalnej +pośredniczącego podmiotu węglowego+ oraz wprowadzenie instytucji +finalnego nabywcy węglowego+ i nadanie takiemu nabywcy statusu podatnika podatku akcyzowego" - napisano.

Ustawa określa, co będzie przedmiotem opodatkowania w przypadku wyrobów węglowych. Będą to m.in.: sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu, nabycie wewnątrzwspólnotowe oraz import wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego; użycie wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy.

Ponadto opodatkowane będzie użycie lub sprzedaż wyrobów węglowych uzyskanych w drodze czynu zabronionego pod groźbą kary oraz powstanie ubytków wyrobów akcyzowych. W określonych sytuacjach opodatkowaniu podlegać będzie użycie wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego.

bEpOjRCR

"Przedłożona ustawa wprowadza również zmiany w zakresie zwolnień od podatku akcyzowego obrotu wyrobami węglowymi, a także nowe regulacje dotyczące obowiązków w zakresie ewidencjonowania obrotu" - zaznaczono.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

mmu/ mki/ jbr/

bEpOjRDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)