Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

0
Podziel się:

#
dochodzi komunikat MSWiA
#

# dochodzi komunikat MSWiA #

11.04. Warszawa (PAP) - Przyspieszenie postępowań w urzędach administracji publicznej przewiduje nowelizacja prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Według nowelizacji w przypadku bezczynności organu administracji sąd będzie mógł ukarać go grzywną - z urzędu albo na wniosek strony. Grzywna ta - maksymalnie w wysokości dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim - ma mieć charakter dyscyplinujący.

Zgodnie obowiązującymi dotychczas przepisami, kiedy urząd przekracza termin na wydanie zezwolenia czy innej decyzji administracyjnej, można wnieść skargę do organu wyższej instancji, a dopiero potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd nie może jednak nałożyć na organ administracji grzywny, lecz jedynie w wyroku zobowiązać go do przestrzegania ustawowych terminów. Możliwość nałożenia grzywny istniała dotychczas dopiero w przypadku, gdy - mimo decyzji sądu - organ administracji nadal nie wywiązuje się z ustawowych terminów.

Gdy nowelizacja wejdzie w życie, sąd przy rozpatrywaniu skargi na przewlekłość działania organów administracji będzie miał możliwość nałożenia grzywny wcześniej - już w wyroku uwzględniającym skargę na bezczynność, a nie dopiero na etapie odrębnej skargi. Od uznania sądu ma zależeć, czy grzywnę wymierzać, czy też nie, w każdej konkretnej rozpatrywanej sprawie.

Jak podkreśla MSWiA, nowelizacja umożliwi obywatelom szybsze załatwienie spraw w urzędach. "Prawo do zaskarżenia przewlekłości postępowania administracyjnego to jedna z ważniejszych zmian w kodeksie" - przekonuje rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP.

MSWiA zaznacza, że nowela odnosi się również do sposobu rozpatrywania tzw. skarg pieniackich. Na wielokrotne skargi zgłaszane przez te same osoby, które nie wnoszą nic nowego do rozpatrywanej sprawy, urząd nie będzie musiał odpowiadać.

Znowelizowane przepisy dają obywatelowi, który uczestniczy w postępowaniu, możliwość kopiowania akt sprawy. MSWiA zwraca uwagę, że jest to o tyle istotna zmiana, że dotychczas możliwe było tylko ich przeglądanie i sporządzanie z nich odpisów i notatek; teraz prawo wglądu do akt sprawy przysługiwać będzie również po zakończeniu postępowania.(PAP)

akw/ abr/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)