Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent RP wręczył sztandar białostockiej jednostce wojskowej

0
Podziel się:

Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski wręczył w
czwartek sztandar 18. Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu. Ceremonia nadania sztandaru
symbolicznie zakończy proces formowania tej jednostki.

Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski wręczył w czwartek sztandar 18. Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu. Ceremonia nadania sztandaru symbolicznie zakończy proces formowania tej jednostki.

Uroczystość odbyła się na Rynku Kościuszki, na placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

Formowanie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego rozpoczęło się dwa lata temu. To najmłodsza jednostka rozpoznawcza Wojsk Lądowych i jeden z trzech takich pułków w polskiej armii. Przejęła ona tradycje: 18. Dywizji Piechoty, 42. Pułku Piechoty, 10. Pułku Ułanów Litewskich, 18. Brygady Zmechanizowanej, 18. Brygady Obrony Terytorialnej, 18. Batalionu Obrony Terytorialnej oraz Pułku Ułanów Karpackich.

Sztandar ufundowany został przez mieszkańców Białegostoku i regionu.

Po zakończenia ceremoniału prezydent Komorowski mówił, że sztandar jest dowodem szczególnych związków między wojskiem a społeczeństwem. Mówił też o symbolice sztandaru, na którym widać orła w koronie, laury związane z tradycją jednostek - poprzedników pułku oraz hasło "Bóg, honor, ojczyzna".

Prezydent mówił, że wojska rozpoznawcze to "szczególny rodzaj żołnierzy, szczególne zadania, szczególne jednostki". "Dzisiaj, służąc w armii w pełni profesjonalnej, w dalszym ciągu trzeba szukać źródeł siły w sobie samym, także w pięknej tradycji, której symbolem jest i będzie zawsze sztandar wojskowy" - mówił Bronisław Komorowski.

Uroczystości wojskowe w Białymstoku zakończy festyn i prezentacja sprzętu na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki.

Po uroczystości prezydent Bronisław Komorowski odsłoni też tablicę pamiątkową dedykowaną honorowemu obywatelowi Białegostoku - ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Tablica znajduje się na budynku dawnej szkoły powszechnej nr 11, do której w latach 1926-33 uczęszczał Ryszard Kaczorowski.(PAP)

rof/ kow/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)