Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent spotkał się z harcerzami

0
Podziel się:

#
w piątym akapicie depeszy zamiast "Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego +Zawisza+ Federacji
Skautingu Europejskiego" powinno być "Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego +Zawisza+ Federacji
Skautingu Europejskiego, Stowarzyszenia Harcerskiego"

# w piątym akapicie depeszy zamiast "Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego +Zawisza+ Federacji Skautingu Europejskiego" powinno być "Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego +Zawisza+ Federacji Skautingu Europejskiego, Stowarzyszenia Harcerskiego"

#

29.03. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w niedzielę na Placu Piłsudskiego w Warszawie z harcerzami i zuchami z całej Polski, uczestniczącymi w rajdzie, zorganizowanym w 68. rocznicę Akcji pod Arsenałem.

Do Warszawy przyjechało ponad 1 tys. harcerzy, po raz pierwszy w rajdzie wzięły udział zuchy.

"Chciałbym, żebyście razem stali w przekonaniu, że są wspólne ideały harcerskie. Jest wspólna tradycja Szarych Szeregów, jest wspólna tradycja 100 lat ruchu harcerskiego w Polsce" - powiedział prezydent Komorowski. Życzył harcerzom dumy ze "100 lat służby Polsce i nadziei na następne długie, długie lata". Zapowiedział objęcie patronatem całego ruchu harcerskiego w Polsce.

Zaznaczył, że "zróżnicowanie organizacyjne ruchu harcerskiego w Polsce nie jest niczym nowym". "Kto choć trochę zna historię harcerstwa wie, jak wiele było różnych i bardzo odmiennych organizacji" - mówił prezydent. "Tak było wtedy 100 lat temu i przez cały okres międzywojenny, także w okresie okupacji. W tym nie ma niczego złego, pod warunkiem, że towarzyszy tej różnorodności organizacyjnej braterstwo i wola budowania relacji przyjaznych" - podkreślił prezydent.

W rajdzie i spotkaniu z prezydentem, kończącym ten rajd, uczestniczyli harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego, Stowarzyszenia Harcerskiego.

"Mamy nadzieję, że najbliższe 100 lat będzie również pełne braterstwa, odwagi i odpowiedzialności" - powiedziała naczelnik ZHP Małgorzata Sinica. "Nasza harcerska przyszłość zaczyna się dziś i będzie trwała tak długo (...) jak długo będziemy mogli (...) zewrzeć własne szeregi i podnieść głowę i powiedzieć jesteśmy harcerzami nie tylko w piękną pogodę" - dodała.

Przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej hm Michał Budkiewicz, nawiązując do historii harcerstwa powiedział, że przez "100 lat harcerstwo daje Polsce to co ma najlepszego: szeregi ludzi prawych, odpowiedzialnych i bezinteresownych".

Prezydent i przedstawiciele organizacji harcerskich złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

68 lat temu, 26 marca 1943 roku u zbiegu ul. Bielańskiej, Długiej i Nalewek, w pobliżu stołecznego Arsenału, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów dokonali udanej akcji odbicia z rąk Gestapo swojego kolegi Janka Bytnara, "Rudego".

W akcji brało udział 28 członków Szarych Szeregów. Po stronie polskiej jedna osoba została aresztowana (Hubert Lenk, "Hubert"), a dwie ciężko ranne i później zmarły (Aleksy Dawidowski, "Alek", i Tadeusz Krzyżewicz, "Buzdygan"). Po stronie niemieckiej było dziewięciu zabitych. Uwolniono dwóch członków Szarych Szeregów oraz 19 więźniów politycznych, w tym sześć kobiet. Zniszczono ciężarówkę nieprzyjaciela, zdobyto dwa auta. Akcja ta została opisana m.in. w książce "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego.

W odwecie hitlerowcy na dziedzińcu Pawiaka rozstrzelali 140 osób: Polaków i Żydów. Uwolniony "Rudy", mimo starań lekarzy i opieki kolegów, zmarł 30 marca 1943 roku, w wyniku ciężkich obrażeń odniesionych podczas śledztwa na Gestapo. Natomiast "Hubert" został rozstrzelany w ruinach getta 7 maja, po ciężkim śledztwie.

Do Związku Harcerstwa Polskiego należy obecnie ok. 120 tys. osób. Kolejne co do wielkości organizacje harcerskie w Polsce - według danych ZHP - to: Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej (ok. 15 tys. członków), Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego (ok. 1,5 tys. osób).

Za rok powstania harcerstwa przyjmuje się 1910, a właściwie okres między wrześniem 1910 (powstanie pierwszego zastępu) a 22 maja 1911 (powstanie pierwszych drużyn). Za symbolicznych założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską.(PAP)

edom/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)