Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent
16.07.2009 14:24

Prezydent Szczecina zwrócił miastu mieszkanie

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek zwrócił miastu mieszkanie; oddał w czwartek klucze do lokalu, został podpisany odpowiedni protokół i mieszkanie jest już własnością gminy - powiedział PAP Piotr Landowski z biura promocji i informacji Urzędu Miasta w Szczecinie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek zwrócił miastu mieszkanie; oddał w czwartek klucze do lokalu, został podpisany odpowiedni protokół i mieszkanie jest już własnością gminy - powiedział PAP Piotr Landowski z biura promocji i informacji Urzędu Miasta w Szczecinie.

"W najbliższych dniach pracownicy Urzędu Miasta przeprowadzą czynności związane z oceną stanu lokalu. Następnie odbędzie się analiza odnośnie wzajemnych rozliczeń pomiędzy stronami. W najbliższych dniach podjęta również będzie decyzja w sprawie przeznaczenia lokalu" - dodał Landowski.

W kwietniu br. szczeciński sąd zdecydował, że Krzystek musi oddać gminie mieszkanie, które otrzymał dziewięć lat temu jako osoba "niezbędna dla miasta".

Krzystkowi, jako ówczesnemu dyrektorowi generalnemu Urzędu Wojewódzkiego, przyznano 148-metrowe mieszkanie w przedwojennej kamienicy. Został on wtedy wskazany przez wojewodę zachodniopomorskiego jako jedna z osób "niezbędnych dla miasta", którym na mocy porozumienia gmina-wojewoda przyznawano lokale komunalne.

Po roku warte wówczas 180 tys. zł mieszkanie Krzystek wykupił za 32 tys. zł, korzystając z ulg, które wtedy obowiązywały. Sprawa wyszła na jaw podczas ostatniej kampanii przed wyborami samorządowymi.

Prezydent chciał, by to sąd rozstrzygnął, czy naruszone zostało prawo przy przyznawaniu mieszkań. Ostatecznie sąd orzekł, że nie zostały w tym przypadku spełnione warunki niezbędne do zawarcia umowy najmu, w tym kryterium dochodowe, ponieważ ówczesne dochody Krzystka przewyższały wyznaczony pułap. Sąd ocenił także, że nie było podstawy do zawarcia umowy najmu, bo sama umowa pomiędzy miastem a wojewodą nie jest podstawą prawną.

Prezydent po ogłoszeniu wyroku mówił, że stał się ofiarą błędnych procedur, jednak nie odwołał się od wyroku. "Niezłożenie apelacji jest honorowym wyjściem" - tłumaczył.

Miasto skierowało do sądu trzy kolejne sprawy dotyczące osób, które w podobny sposób dostały mieszkania.

W lutym 2007 r. CBA w raporcie pokontrolnym wykazało nieprawidłowości przy przydziale i wykupie mieszkań komunalnych w Szczecinie w latach 1999-2003. Wśród osób, które w tym okresie na preferencyjnych warunkach otrzymały mieszkanie, był także Krzystek.

Według CBA, które przeprowadziło kontrolę w 2006 r., miasto miało w ten sposób stracić prawie 3 mln zł - m.in. dlatego, że sprzedawało mieszkania z dużą bonifikatą, o wiele taniej niż na wolnym rynku. Władze Szczecina nie zgodziły się z wnioskami CBA i zarządziły własną kontrolę. Jesienią 2008 r. miejskie władze ogłosiły, że rozpoczęły procedurę odzyskiwania bonifikat od osób, które wykupiły lokal, a potem sprzedały go przed wymaganym terminem.(PAP)

epr/ par/ gma/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz