Notowania

wiadomości
28.01.2014 14:03

Prezydent Szwajcarii z wizytą w Krakowie

Prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter odwiedził we wtorek Szpital Specjalistyczny im. L.Rydygiera w Krakowie, który realizuje inwestycje dzięki funduszom szwajcarskim. To ważne, by zobaczyć jak są wykorzystywane te środki - podkreślił prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter odwiedził we wtorek Szpital Specjalistyczny im. L.Rydygiera w Krakowie, który realizuje inwestycje dzięki funduszom szwajcarskim. To ważne, by zobaczyć jak są wykorzystywane te środki - podkreślił prezydent.

Didier Burkhalter przebywa od poniedziałku z dwudniową wizytą w Polsce; spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i szefem MSZ Radosławem Sikorskim. We wtorek przebywa w Krakowie, gdzie spotkał się m.in. z władzami województwa, zwiedził szpital im. Rydygiera oraz spacerował po Rynku Głównym.

Prezydent odwiedził szpital, by obejrzeć efekty inwestycji realizowanych tam dzięki funduszom szwajcarskim w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Program rozpoczął się dwa lata temu, a zakończy w 2015 r.

W Małopolsce, która otrzymała najwięcej środków szwajcarskich - 38 mln zł - beneficjentami, oprócz szpitala im. Rydygiera, są Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II i Szpital Wojewódzki im św. Łukasza w Tarnowie. Placówki modernizują instalacje grzewcze oraz wprowadzają systemy energii odnawialnej, by tym samym zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i ograniczać emisję dwutlenku węgla o 8 ton rocznie.

"Zadaniem programu jest wzmocnienie stabilności w Europie i poprawa jej bezpieczeństwa. To ważne, jeśli spojrzymy na obecne wydarzenia na Ukrainie. Chodzi o ludzi, kraje i czas" - mówił prezydent Szwajcarii w szpitalu Rydygiera. Podkreślił, że najważniejsi są ludzie, poprawa warunków i jakości ich życia.

To obywatele Szwajcarii w ogólnokrajowym referendum zdecydowali o przyznaniu krajom Europy Środkowo-Wschodniej funduszy. "To ważne, by zobaczyć i powiedzieć Szwajcarom, co się dzieje z tymi środkami, jak są wykorzystywane. Połowę tych środków otrzymała Polska, najważniejszy partner Szwajcarii w tym programie" - powiedział prezydent.

Jak poinformował prezes szpitala im. Rydygiera Wojciech Szafrański, trzy krakowskie szpitale to 10 proc. bazy łóżkowej województwa małopolskiego i prawie 88 tys. pacjentów przyjętych w roku. Zwrócił uwagę, że bez względu na prace modernizacyjne placówki przyjmują pacjentów. Projekt jest z sukcesem realizowany, a w pierwszym roku jego trwania wykonano więcej prac modernizacyjnych niż przewidywano.

Podczas spotkania w szpitalu im. Rydygiera wojewoda Jerzy Miller i marszałek Małopolski Marek Sowa podziękowali prezydentowi Szwajcarii i Szwajcarom za wsparcie.

"Mamy zaszczyt gościć państwa w mieście o tysiącletniej historii. Dziękujemy, że gdy byliśmy w chwili większej potrzeby wyciągnęli państwo do nas dłoń, byśmy szybciej wrócili do czasów świetności. Polska zmiana kojarzy się ze słowem solidarność. Państwa pomoc to też solidarność" - podkreślił Miller.

Z kolei Marek Sowa zaznaczył, że Małopolska rozwija się przede wszystkim dzięki pracowitym i ambitnym ludziom. Wyraził zadowolenie, że kreatywność Małopolan znajduje uznanie u Szwajcarów.

Po południu Burkhalter odwiedzi b.niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.(PAP)

bko/ par/ dym/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz