Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
17.09.2011 21:23

Prezydent ubolewa z powodu zbezczeszczenia mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

# Dochodzą informacje o wczesniejszych przypadkach bezczeszczenia pomników #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzą informacje o wczesniejszych przypadkach bezczeszczenia pomników #

17.09. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski wyraża ubolewanie z powodu zbezczeszczenia w podwarszawskim Ossowie mogiły 22 żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w 1920 r. w Bitwie Warszawskiej - powiedziała w sobotę PAP dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

O sprawie zbezczeszczenia mogiły poinformował w sobotę portal gazeta.pl.

"Pan prezydent wyraził ubolewanie z powodu tego zdarzenia" - podkreśliła Trzaska-Wieczorek. Jak zaznaczyła, "w przekonaniu prezydenta bezczeszczenie grobów i szerzenie nienawiści nie jest zgodne z duchem chrześcijańskiej Europy".

Na zdjęciach sprzed kilku dni przekazanych gazecie.pl przez jednego z mieszkańców widać napisy wymalowane na mogile: "Bronek, Donald, Służby - bandyci"; "Sierpem straciliście, młotem dobiliście - Katyń 2010" oraz "Chwała bohaterom, którzy ich zabili"; nie wiadomo, kto i kiedy dokładnie zbezcześcił mogiłę w Ossowie.

Ossowska mogiła została zbezczeszczona także w ubiegłym roku. Przed jej oficjalnym odsłonięciem wymalowane zostały na niej czerwone gwiazdy, a przed samą uroczystością w listopadzie 2010 r. odbyły się protesty okolicznych mieszkańców. Z mogiły usunięto fragmenty 22 bagnetów, który budziły wśród protestujących największy sprzeciw, a pozostawiono tylko prawosławny krzyż.

W tym roku także dochodziło do innych aktów wandalizmu w miejscach pamięci.

31 sierpnia zniszczony został pomnik w Jedwabnem, upamiętniający mord dokonany 70 lat temu na Żydach przez ich polskich sąsiadów. Na pomniku wymalowano swastyki i antysemickie hasła.

12 września w Białymstoku nieznani sprawcy zniszczyli znajdującą się na dawnym cmentarzu żydowskim przy ul. Młynowej gwiazdę Dawida. Z wyrwanych krzewów ułożyli w jej środku swastykę.

W sobotę został zatrzymany przez katowicką Kandydat KPN-OP do Senatu Adam Słomka. Powodem zniszczenie stojącego w centrum miasta pomnika poświęconego żołnierzom radzieckim. Słomka namalował na nim faszystowskie i komunistyczne symbole.(PAP)

eaw/ son/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz