Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: ważne decyzje powinny wynikać ze strategii

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje o zakończonym posiedzeniu i wypowiedzi jego uczestników
#

# dochodzą informacje o zakończonym posiedzeniu i wypowiedzi jego uczestników #

15.04. Warszawa (PAP) - Słabością polskiego życia politycznego była koniecznosć podejmowaia wielu decyzji pod wpływem konieczności, bez strategicznej wizji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski inaugurując w piątek pierwsze posiedzenie Komisji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

"Na czym polega istota tego zamysłu? Wielu z nas było praktykami i wiedziało, że często trzeba było rozstrzygać wiele kwestii, zamiast do strategii sięgając do pewnej intuicji. Musieliśmy podejmować wiele decyzji, które były podyktowane bardziej koniecznościami niż wizją odległej przyszłości" - powiedział prezydent. "Według mnie słabością polskiego życia politycznego i polskiego systemu decyzji było to, że wiele rzeczy nie wynikało z pewnego głębokiego przemyślenia i przyjęcia strategicznego zamysłu" - dodał.

"Prezydent powinien - w moim przekonaniu - wyznaczać strategiczne kierunki rozwoju państwa polskiego w tych obszarach, za które ponosi odpowiedzialność, i może być po prostu pożyteczny" - ocenił Komorowski, który zlecił przeprowadzenie Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

Zaznaczył, że "przegląd nie będzie się odbywał w próżni" - od jesieni ubiegłego roku NATO ma nową koncepcję strategiczną, Unia Europejska wspólnie z sojuszem podejmuje działania w reakcji na kryzys libijski, Polska przygotowuje się do przewodnictwa w UE i SPBN uwzględni wszystkie te czynniki.

Jak powiedział po zakończeniu konferencji szef BBN Stanisław Koziej, na pierwszym spotkaniu plenarnym omawiano propozycje przedstawione przez zespół interesów narodowych i celów strategicznych kierowany przez Janusza Onyszkiewicza i prof. Stanisława Zajasa.

"Celem tego zespołu jest przygotowanie, zdefiniowanie i skatalogowanie interesów narodowych oraz katalogu celów strategicznych Rzeczypospolitej w dziedzinie bezpieczeństwa. Kolejnymi etapami będą ocena warunków bezpieczeństwa, następnie określenie opcji sposobów działania państwa w zakresie bezpieczeństwa i wreszcie sposobów -przygotowania systemu bezpieczeństwa narodowego" - powiedział Koziej.

Szef BBN przewiduje, że poszczególne zespoły zakończą prace analityczne do końca roku. Do czerwca 2012 ma zostać opracowany końcowy raport Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i wydana Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego. "Miejmy nadzieję, że to przedsięwzięcie będzie dobrze służyło nie tylko decyzjom najwyższych władz państwowych, ale także krzewieniu strategicznej świadomości społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa" - dodał Koziej.

Prezydent nawiązał do opublikowanego dzień wcześniej raportu ze Strategicznego Przeglądu Obronnego przeprowadzonego przez MON. Zaznaczył, że oczekuje szczegółowych i konkretnych ustaleń. "Wierzę, że będą pomocne w definiowaniu strategicznego kierunku wieloletniego rozwoju sił zbrojnych, ale także w zdefiniowaniu problemów bezpieczeństwa narodowego" - powiedział. Dodał, że wita SPO z ogromnym zainteresowaniem, "aczkolwiek chciałoby się, aby on wynikał ze strategicznego przeglądu bezpieczeństwa".

Komorowski powiedział, że liczy, iż MON włączy się do prac nad Strategicznym Przeglądem Bezpieczeństwa Narodowego. Poinformował, że w najbliższych tygodniach oczekuje od resortu obrony propozycji dotyczących wieloletniego rozwoju sił zbrojnych.

"Nasz przegląd jest przedsięwzięciem o wiele szerszym merytorycznie, zajmuje się także bezpieczeństwem militarnym, ale w dużo większym stopniu niemilitarnymi wymiarami bezpieczeństwa, jak bezpieczeństwo energetyczne, finansowe, cybernetyczne" - powiedział później Koziej.

Poinformował, że raport z przeglądu obronności został w części jawnej skierowany do prezydenta. "Czekamy jeszcze na niejawne załączniki" - dodał szef BBN.

Porównując przeglądy dokonywane przez MON i pod auspicjami prezydenta Koziej ocenił, że ten pierwszy służy przygotowaniu dokumentu resortowego, podczas gdy przegląd uruchomiony przez prezydenta "daje szansę spojrzenia na siły zbrojne z punktu widzenia całego systemu bezpieczeństwa narodowego, wszystkich struktur państwowych; wnioski mogą być o wiele wiarygodniejsze dla decydentów niż wnioski formułowane z pozycji samego resortu".

Relacjonując prace swego zespołu Onyszkiewicz powiedział: "Zajęliśmy się oceną pewnego procesu historycznego i zmian sposobów pojmowania naszego bezpieczeństwa, budowania naszej tożsamości narodowej, sytuacji strategicznej, w jakiej się Polska znajdowała".

Według Onysziewicza takie opracowanie, chociaż "nie jest czymś, co może budzić jakieś kolosalne zdziwienie", jest "o tyle potrzebne, że na podstawie tej diagnozy mogliśmy budować nasze interesy narodowe i określać strategiczne cele". "Naszym podstawowym celem narodowym było przetrwanie państwa polskiego. Dzisiaj o tyle jest bardziej celem historycznym niż aktualnym, że naszemu państwu nie grozi żadna egzystencjalna zawierucha, natomiast jest szereg innych problemów, które się wyłaniają z sytuacji międzynarodowej" - mówił Onyszkiewicz.

Powiedział, że obecnie takie cele, jak zachowanie integralności państwa, zapewnienie jego rozwoju, budowanie przyjaznego bezpieczeństwa międzynarodowego, budowanie silnej pozycji międzynarodowej Polski odbywa się przez działanie na rzecz NATO i UE.

"Główne wnioski z tego przeglądu są takie, że Polska jest bezpieczna tak jak nigdy w historii nie była" - dodał Zajas. Podkreślił, że "jednym z podstawowych elementów, które pozwalają zapewnić bezpieczeństwo państwa, narodu, społeczeństwa, jest rozwój gospodarczy, który dostarcza środków na bezpieczeństwo".

Postanowienie w sprawie przeprowadzenia SPBN prezydent wydał w listopadzie 2010. Odpowiedzialny za jego przeprowadzenie jest szef BBN, będący zarazem przewodniczącym Komisji przygotowującej przegląd. Zadaniem SPBN jest całościowa ocena bezpieczeństwa narodowego, wykraczająca poza aspekt militarny. W skład komisji SPBN wchodzą cztery zespoły - interesów narodowych i celów strategicznych; oceny środowiska bezpieczeństwa; koncepcji działania i zespół systemu bezpieczeństwa narodowego.(PAP)

brw/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)