Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent zaprosił szefa "S" na godz.15.45 w czwartek

0
Podziel się:

Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda poprosił prezydenta Bronisława
Komorowskiego o spotkanie; prezydent zaprosił go na godz. 15.45 w czwartek do Pałacu Prezydenckiego
- poinformowała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda poprosił prezydenta Bronisława Komorowskiego o spotkanie; prezydent zaprosił go na godz. 15.45 w czwartek do Pałacu Prezydenckiego - poinformowała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

NSZZ "Solidarność" na godz. 15 zapowiedział pikietę przed Pałacem Prezydenckim przeciwko reformie emerytalnej. Wcześniej - o godzinie 11 - zebrała się w Warszawie Komisja Krajowa "S" oraz sztab protestacyjny.

W czwartek Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o emeryturach z FUS, zakładającej m.in. podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia. Senatorowie nie wnieśli też poprawek do noweli ustawy o emeryturach mundurowych, co oznacza, że obie ustawy trafią teraz do podpisu prezydenta.

Rzecznik przewodniczącego Solidarności Marek Lewandowski poinformował PAP, że Piotr Duda będzie na spotkaniu.

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.

Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

W przypadku emerytur mundurowych zmiany zakładają, że funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Uchwalone przepisy zmierzają do wydłużenia aktywności zawodowej żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy 10 formacji: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji. (PAP)

hgt/ son/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)