Notowania

chorwacja
28.12.2009 08:07

Prezydenta Chorwacji wyłoni druga tura

Zmierzą się w niej: niezależny burmistrz Zagrzebia Milan Bandic oraz kandydat opozycji Ivo Josipović.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Chorwacka Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ubiegający się o stanowisko prezydenta burmistrz Zagrzebia Milan Bandic - kandydat niezależny oraz kandydat opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji Ivo Josipović będą musieli stanąć do wyborczej dogrywki.

Po zliczeniu niemal wszystkich głosów oddanych w niedzielnych wyborach komisja poinformowała, że lewicowy kandydat Josipović zdobył 32,4 proc. poparcia, a burmistrz Bandic otrzymał 14,8 proc. głosów. Ponieważ żaden z kandydatów nie zdobył 50-procentowego poparcia. Druga tura rozpisana została na 10 stycznia.

Obaj kandydaci opowiadają się za członkostwem Chorwacji w Unii Europejskiej, co Zagrzeb pragnie zrealizować w roku 2012.

Prezydent w Chorwacji pełni funkcje raczej reprezentacyjne. Jego głos ma znaczenie w polityce zagranicznej oraz kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i obronności, nie ma jednak prawa weta.
Ogółem w niedzielnych wyborach startowało 12 kandydatów. Uprawnionych do głosowania było 4,4 mln ludzi, w tym 400 tys. Chorwatów mieszkających poza granicami, głównie w Bośni i Hercegowinie.

Wyraźna porażka rządzącej partii konserwatywnej - komentuje agencja AP - sygnalizuje niezadowolenie Chorwatów z nieudolności rządu w rozwiązywaniu problemów wynikłych z kryzysu ekonomicznego oraz sięgającej wysokich kręgów politycznych korupcji.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: chorwacja, wybory, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz